Recentele măsuri bugetare riscă să lase instituțiile Academiei Române fără energie electrică, gaze, apă, canalizare

Măsurile bugetare adoptate în ultimele luni riscă să lase instituțiile Academiei Române fără energie electrică, gaze, apă, canalizare, telefonie, internet, paza minimă obligatorie și alte servicii fără de care activitatea științifică nu poate continua, potrivit unui memorandum trecut prin ședința de guvern de vineri, 5 decembrie. Documentul a fost aprobat de premierul Ilie Bolojan și avizat de vicepremierul Marian Neacșu și de ministrul Finanțelor, Alexandru Nazare.

Conducerea Academiei cere să fie luate măsuri pentru ca Bojdeuca lui Creangă să revină la autenticul său

Conducerea Academiei Române a adresat joi o scrisoare deschisă preşedintelui Consiliului Judeţean Iaşi, Costel Alexe, în care îi cere să întreprindă tot ce se poate pentru ca Bojdeuca lui Ion Creangă din Ţicău să revină "la autenticul său" şi să rămână un simbol identitar românesc, "un reper distinct al spiritului locului" şi, deopotrivă, o atracţie culturală deosebită.

30 de ani de la înființarea Memorialului de la Sighet. Expoziție la Biblioteca Academiei Române și mărturii de la cei care au trecut prin infernul închisorilor comuniste

La Biblioteca Academiei Române au fost aniversaţi 30 de ani de la înfiinţarea primului Memorial din lume dedicat victimelor comunismului, cel din fosta închisoare de la Sighet. A fost inaugurată şi o expoziţie temporară, unde puteţi vedea atât fotografii din istoria acestei închisori, cât şi documente de la foşti deţinuţi. Trecutul Penitenciarului de maximă securitate din Sighet e legat, în special, de anii 1950 - 1954, când aici a fost încarcerată, în condiții de exterminare, cea mai mare parte a intelectualităţii româneşti interbelice.

Ultima Oră

Cele mai citite