Vaticanul a pedepsit doi episcopi polonezi pentru neglijenţă în combaterea abuzurilor sexuale comise asupra unor minori din diocezele lor, potrivit unui dublu comunicat ce a fost publicat luni de nunţiul papal din Polonia, informează DPA.
Cardinalul George Pell a fost găsit vinovat de un tribunal din Australia pentru cinci capete de acuzare legate de abuzuri sexuale asupra unor băieți de 13 ani.