Foarte grav e că la noi se prescriu, din start, antibiotice care, în mod normal, ar trebui să fie ultima soluţie. Aşa că nu e de mirare că, în spitale, infecţiile omoară oameni.
Abuzul de antibiotice ne lasă fără apărare în faţa bacteriilor, care devin din ce în ce mai rezistente. Organizaţia Mondială a Sănătății trage un semnal de alarmă: riscăm să rămânem fără antibiotice noi, eficiente în faţa bolilor. Românii ignoră însă pericolul. O dovedeşte un experiment realizat într-o farmacie din Capitală.