Abonamentele medicale, bonus de nelipsit la angajare. Aproape 1,8 milioane de români au abonamente medicale în sistemul privat

În batălia pentru angajaţi într-o ţară cu un sector sanitar departe de ce ar trebui, tot mai multe firme oferă pachete cu beneficii pentru sănătate. Numărul celor cu abonamente medicale la clinici private a crescut semnificativ în ultimii ani. Companiile vor să prevină îmbolnăvirile. O analiză arată că peste două milioane de angajaţi, adică peste un sfert dintre cei care lucrează, se îmbolnăvesc într-un an. Din zilele de concediu medical, jumătate sunt cu spitalizare.

Studiu: Tot mai mulți români apelează la servicii medicale private. Motivele: curățenia, confortul, timpul scurt de aşteptare, dar și respectul față de pacient

Tot mai mulţi români plătesc pentru a primi îngrijiri medicale. O arată un studiu realizat în mediul urban de o firmă care se ocupă cu cercetarea de piaţă. Nu e de mirare! În jur de 1,5 milioane de români au abonamente private de sănătate. În 2020, jucătorii din domeniu estimează că cifra va ajunge la două milioane.

Abonamentele medicale nemulțumesc pacienții. Oamenii se plâng că stau pe lista de așteptare la consult

Mai ieftine decât un abonament la sala de sport, abonamentele medicale la clinicile private devin o sursă de nemulţumire pentru pacienţi. Oamenii reclamă, tot mai des, că aşteaptă mult până când au parte de serviciile solicitate. Dar specialiştii în sănătate spun că s-a ajuns aici după ce clinicile s-au întrecut în atragerea unui număr cât mai mare de clienţi, oferind prea ieftin un abonament.

Ultima Oră

Cele mai citite