Fără fast, concerte și fasole cu ciolan, 1 Decembrie a fost o sărbătoare mai mult în sufletul și casa fiecărui român. Iar acolo unde s-au organizat totuși evenimente, au fost restrânse și, desigur, fără public. Câțiva români au găsit un mod aparte prin care să arate că-și iubesc țara.
Sărbatoarea Centenarului Unirii e mană cerească pentru hotelieri. Cu aproape 9 luni înainte de Ziua Naţională, la Alba Iulia nu mai există nicio cameră disponibilă. Toate au fost rezervate încă de la sfârşitul anului trecut. Mai mult, locuri de cazare nu se mai găsesc nici măcar în localităţile din apropiere.