Suspiciunea de hantavirus nu se confirmă în cazul bărbatului din Reșița
În urma analizelor de laborator, suspiciunea de hantavirus nu se confirmă în cazul bărbatului din Reșița, care prezenta o simptomatologie asemănătoare infecției.
“În urma analizelor probelor biologice efectuate de către Institutul Național de Cercetare-Dezvoltare Medico-Militară „Cantacuzino”, cazul a fost infirmat, rezultatele fiind negative pentru infecția cu hantavirus”, se arată într-un comunicat.
Medicii continua investigațiile pentru a identifica cauza simptomatologiei pacientului.
Bărbatul a călătorit recent în Serbia, a prezentat simptome asemănătoare infecției cu hantaviru și a fost internat la Spitalul Județean din Reșița, la secția de boli infecțioase.
Săptămâna trecută, a fost confirmat un caz de hantavirus la Arad: un bărbat care s-a infectat intrând în contact cu șoareci.

