Percheziţii DNA la Spitalul Militar ‘Carol Davila’. Medici suspectaţi că luau mită

19 June 2025, 09:13 (actualizat 19 June 2025, 09:48)

Procurorii DNA efectuează, joi dimineaţă, percheziţii la Spitalul Militar “Carol Davila” din Capitală, într-un dosar în care mai mulţi medici sunt suspectaţi că luau mită de la pacienţi, au declarat surse judiciare.

Conform surselor, în acest caz ar fi implicaţi medici de la secţia de Neurochirurgie a spitalului, inclusiv şeful acestei secţii.

Medicii luau mită de la pacienţi pentru intervenţii chirurgicale, consultaţii sau pensionarea anticipată din motive medicale.

COMUNICAT DIRECȚIA NAȚIONALĂ ANTICORUPȚIE:

Ca răspuns la solicitările formulate de reprezentanți ai mass-media, Biroul de Informare și Relații Publice este abilitat să transmită următoarele:

Procurorii din cadrul Direcției Naționale Anticorupție – Serviciul pentru efectuarea urmăririi penale în cauze privind infracțiuni de corupție săvârșite de militari efectuează cercetări într-o cauză penală ce vizează suspiciuni privind săvârșirea de către cadre medicale militare, a unor infracțiuni de corupție, în perioada 2024 – 2025.

În cursul zilei de 19 iunie 2025, ca urmare a obținerii autorizărilor legale de la instanța competentă, sunt efectuate percheziții domiciliare în 4 locații situate pe raza municipiului București și județului Dâmbovița, dintre care două sunt birouri aflate într-o instituție publică, restul reprezentând domiciliile unor persoane fizice.

Raportat la actele procedurale efectuate în prezenta cauză, precizăm că, atunci când împrejurările vor permite, vom fi în măsură să oferim detalii suplimentare.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite