Superliga, etapa a 30-a: Rapid – Craiova 1-1, remiză mulțumitoare pentru toată lumea
Primele două clasate au oferit puțin fotbal și și-au rezervat după rezultatul de duminică un posibil duel cu titlul pe masă în ultima etapă din play-off.
Derby-ul din Giulești, disputat cu casa închisă, a fost extrem de tacticizat în prima repriză. Rapid a lăsat liderul să domine teritorial, încercând să pună probleme pe contraatac, în timp ce oltenii nu s-au apropiat periculos de poarta lui Aioani, în ciuda posesiei covârșitoare.
Golurile au apărut imediat după pauză. Oaspeții au deschis scorul prin Bancu, șut printre picioarele portarului după o combinație în careu cu Baiaram, iar elevii lui Gâlcă au egalat șase minute mai târziu, după un atac susținut finalizat de Dobre din apropiere.
În minutul 65, cele două echipe au avut o pauză forțată după ce jandarmii au folosit gaz lacrimogen pentru a liniști spiritele la tribuna a doua, meciul fiind întrerupt. La fel s-a întâmplat mai târziu pentru scandări rasiste.
Până la final, ambele team-uri au fost mai preocupate să nu piardă, prudența fiind cuvântul de ordine, astfel că remiza din Giulești menține două puncte între Rapid și lider după înjumătățire, cele două formații urmând să se întâlnească tot la București în ultima etapă din play-off.
Trei eliminați la Oțelul, remiză albă la Mioveni
Dorinel Munteanu și-a învins fosta echipă, într-un meci în care Oțelul a avut trei jucători eliminați, iar Hermannstadt a profitat din plin. Echilibrul numeric s-a rupt chiar înainte de pauză, când Bană a primit al doilea cartonaș galben.
Oaspeții au marcat prin Chițu în minutul 65, după o centrare a lui Chorbadzhiyski, apoi gălățenii au mai pierdut un jucător, Zivulic fiind eliminat direct cu ajutorul VAR după un fault dur asupra lui Florescu.
Neguț a securizat punctele pentru sibieni cu un șut splendid, spre indignarea lui Iacob, care a avut o ieșire nervoasă și a văzut și el „roșu”.
Tot duminică, FC Argeș a remizat la Mioveni cu Unirea Slobozia, scor 0-0, după un meci fără ocazii importante.
Etapa a 30-a:
Rapid – ”U” Craiova 1-1 (Dobre ’55 / Bancu ’49)
FC Argeș – Unirea Slobozia 0-0
Oțelul – Hermannstadt 0-2 (Chițu ’63, Neguț ’85)
Sâmbătă:
FCSB – ”U” Cluj 1-3 (Stanojev ’10 aut. / Mendy ’24, Lukic ’40, Macalou ’57)
FC Botoșani – Petrolul 0-1 (Hermann ’2)
Metaloglobus – UTA 2-2 (Bădescu ’9, D.Popa ’72 / Abdallah ’44, Coman ’62)
Vineri:
Csikszereda – Farul 1-0 (Eppel ’71)
Luni:
CFR Cluj – Dinamo (ora 20:00)
Clasament:

Primele șase clasate se califică în play-off, iar restul echipelor vor juca în play-out.

