Superliga, etapa a 21-a: Dinamo învinsă la Arad, adio locul 1 înainte de Sărbători
UTA – Dinamo 2-0 sâmbătă, o victorie importantă pentru arădeni în lupta la play-off și un insucces care îi împiedică pe oaspeți să fie lideri înainte de pauza competițională.
Într-o atmosferă incendiară și pe o ceață totuși mai puțin densă ca la alte partide jucate în această rundă în Superliga, UTA a deschis scorul la prima acțiune percutantă la poarta lui Dinamo. Alin Roman a fost găsit excelent de o centrare de pe dreapta și a înscris din careul mic.
Oaspeții au forțat egalarea, dar exact când păreau că se află în controlul ostilităților, presând constant în terenul gazdelor, au încasat și al doilea gol: contraatac excelent, Costache este găsit în careu și, aflat ușor pe contre-pied, extrema de la UTA a șutat la colțul lung pentru 2-0.
Descumpăniți, dinamoviștii au fost aproape să primească și golul trei, dar Roșca a salvat uluitor din fața lui Coman.
În urma acestui succes, UTA este la un punct de top 6, în timp ce Dinamo rămâne la un punct în urma liderului Rapid.
Oțelul și-a cimentat locul de play-off
Într-un alt meci cu implicații în zona play-off, Oțelul Galați s-a impus pe teren propriu cu FC Argeș, scor 2-1. Victorioși etapa trecută în Giulești, gălățenii au forțat din start, au ratat mai multe ocazii la poarta lui Lazar, având inclusiv o bară prin Pîrvu (’50).
Golul a venit în cele din urmă după un șut violent al lui Nuno Pedro (’55), iar după cinci minute Paulinho a dublat avantajul gazdelor, cu un șut din interiorul careului. Sadriu a redus din handicap pe final, insuficient pentru a împiedica Oțelul să vină la doar un punct în spatele lui FC Argeș.
Tot sâmbătă, Unirea Slobozia a obținut trei puncte importante la Clinceni împotriva lui Metaloglobus, scor 3-2, și a încheiat astfel o serie de nouă înfrângeri consecutive.
Ialomițenii au marcat din penalty prin Espinoza, apoi Metaloglobus a ratat șansa egalării după un 11 m irosit de Huiban. A fost 0-2 la pauză, dublă Espinoza, apoi 0-3 imediat după venirea de la vestiare, grație reușitei lui Afalna.
Zakir și Visic au punctat pentru gazde până la final, insuficient pentru a salva rezultatul. Gazdele au încheiat în zece, Camara fiind eliminat pentru două cartonașe galbene.
Etapa a 21-a:
UTA – Dinamo 2-0 (Roman ’33, Costache ’68)
Oțelul – FC Argeș 2-1 (Pedro ’55, Paulinho ’60 / Sadriu ’87)
Metaloglobus – Unirea Slobozia 2-3 (Zakir ’77, Visic ’87 / Espinoza ’12 pen, ’45, Afalna ’47)
Vineri:
FC Botoșani – CFR Cluj 0-1 (Păun ’5)
Duminică:
Hermannstadt – Petrolul (ora 14:00)
”U” Cluj – Farul (ora 16:30)
FCSB – Rapid (ora 20:00)
Luni:
Universitatea Craiova – Csikszereda (ora 20:00)
Clasament:

Etapa viitoare (16-19 ianuarie):
FC Argeș – FCSB, Unirea Slobozia – UTA, Farul – Hermannstadt, Rapid – Metaloglobus, Csikszereda – FC Botoșani, CFR Cluj – Oțelul, Dinamo – ”U” Cluj, Petrolul – Universitatea Craiova.

