Sunt semne că vinul din această toamnă va fi bun şi aromat, chiar dacă boabele sunt mici din cauza secetei. Viticultorii spun că nu au mai fost astfel de temperaturi de mai bine de 40 de ani

27 August 2024, 18:59

A început culesul viilor în Timiş. Şi sunt semne că vinul din această toamnă va fi bun şi aromat, chiar dacă boabele din ciorchini au rămas mici, din cauza temperaturilor caniculare şi a secetei. Iar recolta, chiar dacă nu va fi bogată ca în alţi ani, promite să fie de calitate superioară.

Pe dealurile de la Recaș se muncește de zor pentru a strânge strugurii. Combinele care recoltează boabele coapte merg continuu ziua și noaptea.

Viticultorii spun că nu au mai trăit un an așa de greu, cu temperaturi extrem de ridicate pe o perioadă lunga de timp, de mai bine de 40 de ani.

Gheorghe Iova, director cramă: “Nu a mai plouat de la sfârșitul lunii iunie, iar temperaturile au fost extrem de ridicate, o perioadă îndelungată. Am avut aproape două luni cu temperatură de peste 35 de grade Celsius ziua, ba, mai mult, am avut trei săptămâni cu temperatura de peste 38 de grade Celsius și sigur că aceste condiții și-au pus amprenta asupra plantației viticole.”

Strugurii au fost afectați, iar boabele au rămas mici. Inițial, viticultorii au crezut că 2024 va fi un an dezastruos. Acum, însă, au speranțe că vor avea un vin de top, datorită soarelui arzător.

Recoltarea pe dealurile Recașului se face mecanizat. Astfel, sunt acoperite cele peste 1100 de hectare. Culesul strugurilor se face și în funcție de soi. Printre ultimele soiuri care vor fi recoltate sunt Cabernet Franc, Cabernet Sauvignon și Shiraz.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite

Cele mai citite pe aceeași temă