Suedia schimbă abordarea privind infractorii și rămâne fără spațiu în pușcării. Va închiria celule în închisorile estoniene

Suedia schimbă abordarea privind infractorii/Foto: Profimedia Images
12 iulie 2025, 15:46 (actualizat 12 iulie 2025, 20:09)

Suedia se îndepărtează de reabilitarea infractorilor în favoarea unui model de încarcerare în masă în stil american, spun experții, în contextul în care țara se pregătește să închirieze locuri în închisorile estoniene pentru a face față creșterii rapide a populației încarcerate, potrivit The Guardian.

Decizia de a externaliza locurile din închisori face parte dintr-un set de politici menite să transforme sistemul suedez de justiție penală, în timp ce guvernul de centru-dreapta se străduiește să combată violența bandelor, iar autoritățile penitenciare avertizează asupra supraaglomerării.

Săptămâna trecută, Ministerul Justiției a anunțat că a instruit Kriminalvården (serviciul suedez de penitenciare și probațiune) să „facă pregătirile necesare” pentru proiectul din Estonia.

În baza unui acord semnat în iunie între Stockholm și Tallinn, până la 600 de locuri în închisorile din țara baltică ar urma să fie puse la dispoziție.

Potrivit unui raport recent al Kriminalvården, populația carcerală a Suediei ar putea – în cel mai extrem scenariu – să crească de la 7.800 în acest an la 41.000 în 2034, ca urmare a unor politici mai punitive impulsionate de extrema dreaptă.

De la reabilitare și reintegrare, la detenția de la vârste fragede

Observatorii spun că aceasta reprezintă o schimbare semnificativă pentru o țară care, timp de decenii, s-a mândrit cu politici penitenciare axate pe reabilitare și reintegrare.

Suedia nu este pregătită să facă față unei creșteri a numărului de persoane condamnate la închisoare, în contextul în care guvernul se confruntă cu un val de violență fără precedent cauzat de criminalitatea bandelor.

Șeful de cabinet al serviciului penitenciar, Joakim Righammar, a declarat că închisorile din Suedia se află într-o „situație de criză” din cauza supraaglomerării.

Numărul copiilor care riscă perioade lungi de detenție este deosebit de alarmant: în ultimii ani, o schimbare de abordare a dus la condamnarea copiilor de doar 15 ani la pedepse de 10 ani sau mai mult. Guvernul, care se bazează pe sprijinul partidului de extremă dreapta Democrații Suediei, ia acum în considerare o propunere de scădere a vârstei răspunderii penale de la 15 la 14 ani pentru infracțiunile grave.

Principalul partid de opoziție, social-democrat, de centru-stânga, a declarat că ar sprijini o astfel de măsură. Democrații Suediei au cerut ca vârsta să fie redusă la 13 ani.

Pentru prima dată, anul viitor, guvernul intenționează să introducă închisori pentru tineri în locul actualelor centre de îngrijire securizată pentru minori, unde sunt de obicei plasați infractorii juvenili și unde pedeapsa maximă este de patru ani.

Ministrul justiției, Gunnar Strömmer, a declarat că acordul cu Estonia reprezintă „un pas important pentru a ușura situația serviciului suedez de penitenciare și probațiune” aflat într-o „situație tensionată”. El a adăugat: „Pentru ca acest lucru să funcționeze în practică, sunt necesare pregătiri atente. Este esențial ca totul – de la securitate și siguranță juridică până la cooperarea cu autoritățile estoniene – să fie pregătit să funcționeze corect la intrarea în vigoare a acordului.”

Teama de modelul american al încarcerării în masă

Însă alte voci spun că aceste cifre reprezintă doar o picătură într-un ocean în comparație cu ceea ce este necesar. „Dacă ne așteptăm să avem 40.000 de deținuți, atunci 600 de celule nu vor face mare lucru”, a spus Emelí Lönnqvist, cercetătoare în politici penale și sistem penitenciar în țările nordice, la Universitatea din Stockholm.

Lönnqvist a afirmat că Suedia renunță la convingerea în reabilitare și devine tot mai concentrată pe pedeapsă și „încătușarea oamenilor”.

Guvernul și social-democrații cedează în fața extremei drepte, a spus ea. „Este destul de înfricoșător că totul se întâmplă fără prea multă dezbatere”, a spus ea. „Ne confruntăm practic cu încarcerare în masă, așa cum am văzut în SUA, și știm că nu funcționează. Știm contrariul: va înrăutăți lucrurile.”

Ea a adăugat: „Noțiunea de stabilitate și de abordare rațională, umană, a politicii penale pur și simplu a dispărut în Suedia în acest moment.

Olle Jonasson, un pastor din Stockholm care petrece timp vorbind cu copii de doar 15 ani aflați în arest – suspectați de infracțiuni grave, inclusiv crimă – spune că politicienii sunt prea concentrați pe pedepsirea persoanelor vulnerabile în loc să se concentreze pe reabilitare.

Majoritatea copiilor pe care îi vede, a spus el, „nu au o identitate criminală”, ci sunt folosiți ca „obiecte de unică folosință” de către bande, în timp ce mulți dintre cei care comandă actele de violență scapă de pedeapsă în străinătate.

„Nu spun că nu ar trebui să existe consecințe; desigur că au comis aceste infracțiuni grave, deci trebuie să primească tratament”, spune pastorul. „Dar trebuie să renunțăm la această ‘gândire punitivă’ în loc să îi ajutăm să găsească o nouă șansă.” Societatea, a adăugat el, „calcă în picioare veriga cea mai slabă”.

Propunerea de a trimite deținuți în Estonia – la 400 km depărtare, peste Marea Baltică – trebuie încă aprobată de parlamentele ambelor țări, însă Ministerul Justiției din Suedia se așteaptă ca acordul să fie în vigoare până în vara anului 2026.

Ministerul Justiției neagă că s-ar îndrepta spre încarcerare în masă și ar renunța la reabilitare, invocând măsurile preventive deja întreprinse.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite