SUA, Qatar, Egipt și Turcia discută următorii pași pentru Gaza, în Florida. Trump intenționează să se întâlnească cu Netanyahu
O reuniune între Statele Unite, Qatar, Egipt și Turcia pentru a discuta următorii pași pentru Gaza va avea loc vineri în Florida (sud), unde președintele american Donald Trump intenționează să se întâlnească în curând cu premierul israelian Benjamin Netanyahu, notează AFP.
Emisarul Steve Witkoff va reprezenta Statele Unite la întâlnirea de vineri, a aflat AFP joi de la un oficial american.
‘Nu am aranjat încă oficial acest lucru, dar (Benjamin Netanyahu) ar dori să mă vadă’, a declarat joi președintele american, adăugând: ‘probabil va veni să mă vadă în Florida’.
Donald Trump urmează să petreacă sărbătorile de sfârșit de an în Florida, la reședința sa din Mar-a-Lago.
Qatarul și Egiptul, care acționează ca mediatori, precum și ca garanți ai armistițiului în teritoriul palestinian devastat de doi ani de război, au cerut recent să se treacă la următoarea etapă a planului președintelui american.
Aceasta prevede dezarmarea Hamas, retragerea treptată a armatei israeliene de pe întreg teritoriul, implementarea unei autorități tranzitorii și desfășurarea unei forțe internaționale.
Încetarea focului în Fâșia Gaza, care a intrat în vigoare în octombrie între Israel și Hamas, rămâne fragilă, ambele părți acuzându-se reciproc de încălcarea termenilor acestuia, în timp ce situația umanitară din teritoriu rămâne critică.
Cu toate acestea, președintele american a afirmat miercuri, într-un discurs de sfârșit de an, că a stabilit pacea în Orientul Mijlociu ‘pentru prima dată în 3.000 de ani’.
Turcia va fi reprezentată la reuniune de ministrul de externe Hakan Fidan.
Într-un discurs, președintele turc Recep Tayyip Erdogan a afirmat recent că țara sa rămâne ‘ferm alături de palestinieni’.

