SUA: Echipele ICE, din ce în ce mai contestate de populație. Trump își trimite reprezentantul la Minneapolis
În Statele Unite, ciocnirile violente dintre populație și forțele federale creează uriașe tensiuni politice. Practic, este un conflict al declarațiilor și informațiilor între administrația federală republicană și autoritățile locale democrate. După ce a susținut necondiționat cauza echipelor speciale de la imigrări, președintele Trump afirmă că reevaluează situația.
Președintele american a anunțat pe rețeaua să de socializare că îl trimite pe reprezentantul său pentru granițe în Minneapolis, pentru a află ce se întâmplă acolo.
Donald Trump a anunțat și lansarea unei anchete într-un presupus scandal de corupție din Minnesota – pentru că administrația republicană încearcă să dea vină pentru tot pe autoritățile locale. În contextul protestelor din Minnesota, dar și din alte state americane, congresmenii presează însă Casa Albă pentru o investigație federală în cazul celei mai recente tragedii: tânărul de 37 de ani, împușcat mortal de forțele federale anti-imigrație.
Nouă focuri au tras echipele ICE în Alex Pretti după ce l-au imobilizat la pâmânt. Asta după ce zilele trecute o femeie a fost împușcată în cap pentru că nu a oprit mașina la comandă agenților.
Tim Walz, guvernatorul statului Minnesota: Acum avem doi oameni morți din Minnesota. N-am avut timp să spunem povestea lui Renee, poetă, mamă, spirit strălucitor, că o spunem pe cea a lui Alex. Întrebarea mea este: care-i planul, Donald Trump?
Președintele american afirmă că evaluează complet situația și că va transmite o decizie. Până recent el a susținut necondiționat acțiunile anti-imigrație al echipelor ICE. Acestea sunt active și vizibile mai ales în statele și orașele mari unde sunt administrații democrate.
Gregory Bovino, comandant al Patrulei de Imigrări şi Graniţă: Misiunea noastră continuă neabătută aici în Minneapolis, în ciuda tragediei de ieri, care putea fi prevenită de persoane care ar fi trebuit să se comporte altfel: politicieni, jurnaliști, răsculaţi şi anarhiști de ocazie.
Mai mulți jurnaliști au fost gazați la proteste – și chiar în afara acestora. Ziariștii televiziunii publice italiene au fost opriți și amenințați la Minneapolis, pentru că se țineau după vehiculul ICE.
Până la urmă, agenții ICE s-au îndepărtat, dar momentul a provocat vii controverse în Italia.
În America, Întreaga situație a ajuns la tensiuni fără precedent în ultima vreme.
Fostul președinte Bill Clinton a condamnat violențele de la Minneapolis, tacticile ICE de a ridică oameni din casele lor și , cităm, minciunile autorităților federale. Și Barack Obama a criticat agenții federali și a afirmat într-un comunicat că tragedia de la Minneapolis ar trebui să fie un semnal de alarmă pentru orice american că valorile naționale sunt atacate.

