SUA acuză Iranul că a lansat operațiuni cibernetice împotriva echipelor de campanie ale candidaților la președinție
Statele Unite acuză Iranul că a lansat operațiuni cibernetice împotriva echipelor de campanie ale ambilor candidați la președinția SUA și că a vizat publicul american prin operațiuni menite să alimenteze neînțelegerile politice. Se confirmă astfel acuzațiile făcute la începutul acestei luni de echipa lui Donald Trump.
“Am observat o activitate iraniană din ce în ce mai agresivă în timpul acestui ciclu electoral”, arată un comunicat emis de FBI, Serviciul Național de Informații și Agenția pentru Securitate Cibernetică.
Potrivit serviciilor de informații, agenți iranieni au încercat să obțină acces către persoane apropiate de echipele de campanie ale ambelor partide, iar activitățile au inclus furturi și dezvăluiri menite să influențeze procesul electoral.
Misiunea Iranului la Organizația Națiunilor Unite a calificat acuzațiile drept „nefondate și lipsite de orice fundament”, subliniind că Republica Islamică nu are nici intenția și nici motivul de a se amesteca în alegerile prezidențiale din SUA.
Potrivit primelor date furnizate de echipa republicană de campanie, iranienii nu au putut obține decât informații care erau disponibile publicului larg.

