Stridiile din anumite regiuni franceze, contaminate cu substanţe toxice. Autorităţile au interzis creşterea şi vânzarea acestora
Unul din produsele de sărbătoare preferate ale francezilor şi nu numai se va găsi mai greu în acest final de an. E vorba de stridii, mai precis cele din regiunile Arcachon şi Normandia. Autorităţile franceze au interzis creşterea şi vânzarea lor din cauza contaminării acestora cu substanţe toxice.
La piaţa din Nogent sur Marne, la sud-vest de Paris, foarte frecventată de amatorii de produse marine, comercianţii de stridii şi scoici spun că interdicţia le compromite afacerile. Şi asta chiar în vârful sezonului de vânzări ale acestor delicatese care se consumă tradiţional de Crăciun şi Anul Nou.
Comerciant: Ei bine, ne afecta oricum chiar dacă este vorba de stridiile din Arcachon şi Normandia dar cumpărătorii vor gândi că e vorba de toate stridiile, caz în care vom vinde mai puţine.
Cumpărătorii spun, însă că preferă să fie precauţi şi mai bine evită să consume stridii de sărbători.
Cumpărător: Nu cumpărăm stridii deoarece se pare că este o problemă. Suntem cu familia şi, deja, s-au îmbolnăvit de Crăciun din cauza stridiilor.
Prefectul din Manche, departament de coastă din Normandia, a interzis stridiile temporar după detectarea de norovirus, responsabil pentru afecţiuni gastrice grave.
Acelaşi lucru s-a întâmplat şi în golful Arcachon dar şi în Calvados după ce au fost raportate cazuri de îmbolnăvire după consumul de stridii.

