Steagul american, ridicat pe clădirea ambasadei SUA din Venezuela după 7 ani
Steagul american a fost ridicat pentru prima oară în șapte ani pe clădirea ambasadei SUA din Caracas, în Venezuela. Anunțul a fost făcut la un miting de propagandă de președinta în exercițiu, Delcy Rodriguez.
Anunțul a fost făcut la un miting de propagandă de președinta în exercițiu, Delcy Rodriguez.
Arborarea steagului e un pas important în normalizarea relațiilor. Rodriguez a devenit șef de stat interimar după ce trupele speciale americane l-au răpit la începutul anului pe fostul președinte Maduro.
În nici două luni au fost eliberați deținuți politici, sunt din nou binevenite companiile americane, secretarul american al energiei și cel al internelor au vizitat țara și au fost ridicate restricțiile aeriene de călătorie. Totuși, populația rămâne circumspectă în privinţa influenței americane.

