Statul, rău platnic: nu are bani pentru toate concediile medicale. Ce răspuns a dat Casa Națională de Asigurări de Sănătate Știrilor TVR

16 March 2026, 20:45

Statul nu are bani să plătească toate concediile medicale. Are datorii totale către diverse firme de peste 4 miliarde de lei, unele mai vechi de 3 ani. Sunt mulţi patroni care, în lipsa acestori decontări, au mari probleme cu lichidăţile şi riscă falimentul. Casa Naţională de Sănătate vine cu o soluție: să crescă fondurile pentru sănătate plătite de angajatori. Altfel, datoriile se vor rostogoli de la un an la altul.

Raluca Duţu, antreprenor: Am de recuperat de la stat aproximativ 15 mii de lei, care sunt restanţe de aproximativ 8 luni, pentru 5 dosare de concedii medicale.

Și nu este un caz izolat. Mii de firme de la noi din ţară se află în această situaţie.

Mădălina Chiţu, jurnalist TVR: Statul are datorii de peste 4,1 miliarde de lei către firmele din România pentru concediile medicale. Restanteţe sunt vechi de 3 ani. 80% din sumă sunt datorii de anul trecut.

Deşi legislaţia prevede că deconturile concediilor medicale ar trebui să se facă în termen de 60 de zile, firmele îşi recuperează banii de la stat după câteva luni sau chiar ani. Asta înseamnă presiune financiară pentru companii.

Luminiţa Obaciu, consultant fiscal: Nu poate să îşi facă un buget, în primul rând. Dacă vorbim de o firmă micuţă care are câteva concedii medicale de durată lungă şi sumele mari, pot exista situaţii în care firmele respective se blochează. Nu mai pot să îşi plătească furnizorii, nu mai pot să îşi plătească datoriile la stat.  

Raluca Duţu, antreprenor: Nu îţi permiţi să blochezi atâţia bani. Depindem de aceşti bani şi este din ce în ce mai greu având în vedere contextul economic în care noi ne aflăm acum. 

Dacă statul nu plăteşte în termen de 3 ani, datoria se şterge, iar firma rămâne cu paguba.

Elena Grecu, avocat fiscalitate: Ar trebui să trimită o notificare către Casa Naţională de Asigurări de Sănătate şi apoi dacă aceasta nu răspunde în 30 de zile, instanţă. Odată depusă cererea de chemare în judecată se formulează şi penalităţi, şi dobândă de întârziere.

Oficialii Casei Naţionale au explicat, într-un răspuns trimis pentru Ştirile TVR, că, pentru stingerea acestor datorii, e nevoie de creşterea alocării fondurilor către sănătate plătite de firme.

În prezent, pentru un salariu minim pe economie contributia angajatorului către bugetul de stat este de 84 de lei, denumitã Contribuție Asiguratorie pentru Muncă. Doar 30% din aceasta sumă este virată către sănătate.

Oficialii Casei Naționale solicită ca procentul să fie majorat la cel puþin 40%.

Fiscaliștii propun, în schimb, ca aceste restanțe să fie scăzute din taxele și impozitele pe care firmele le au de plătit către stat. Măsura ar putea însă să afecteze plata salariilor și pensiilor, care trebuie achitate lunar din bugetul public.

Anul trecut, peste 3 milioane de români au beneficiat de concediu medical.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite

Cele mai citite pe aceeași temă