Stațiune sub asediul câinilor | Localnicii și turiștii sunt terorizați de haitele din Semenic
Situație alarmantă în Stațiunea Semenic din județul Caraș Severin, una dintre destinațiile montane din vestul țării, unde săptămânile acestea ajung la schi elevi aflați în vacanță. Numeroase persoane spun că au fost atacate de haitele de câini din stațiune. Oamenii se tem, pentru că animalele au devenit agresive. Au atacat turiști, dar și pe cei care lucrează în zonă. Situația durează de câțiva ani, dar a devenit mult mai gravă în ultima perioadă. Autoritățile promit că vor lua măsuri imediat ce vremea se va încălzi.
În imaginile surprinse în Stațiunea Semenic se văd mai mulți câini care se plimbă în apropierea cabanelor și a zonelor turistice. În ultima perioadă animalele s-au inmulțit foarte mult. Haitele de multe ori sunt agresive.
Oamenii spun că de unii dintre câini aveau grijă paznicii unei pensiuni, dar aceștia au plecat din zonă și au abandonat animalele.
Autoritățile din comuna Văliug, de care aparține stațiunea Semenic, au sterilizat unele dintre animale, iar pe altele le-au dus în padocul de la Reșița, însă nicio acțiune nu a avut rezultate vizibile.
Problema câinilor fără stăpân afectează atât siguranța, cât și imaginea stațiunii. Turiștii și localnicii cer măsuri urgente și vor ca autoritățile locale să vină cu soluții eficiente înainte să aibă loc o tragedie.

