Statele Unite anunță sancțiuni împotriva unor oficiali ai Autorității Palestiniene și Organizației pentru Eliberarea Palestinei
Statele Unite au impus joi sancțiuni împotriva unor oficiali ai Autorității Palestiniene (AP) și ai unor membri ai Organizației pentru Eliberarea Palestinei (OEP), acuzând cele două organisme că iau măsuri pentru ‘internaționalizarea conflictului lor cu Israelul’ și subminarea eforturilor de pace, se arată într-un comunicat al Departamentului de Stat al SUA, relatează AFP și Reuters.
Washingtonul, principalul aliat al Israelului, susține că OEP și Autoritatea Palestiniană ‘continuă să sprijine terorismul, inclusiv prin incitare și glorificarea violenței’, și afirmă că sancțiunile constau în refuzul acordării de vize pentru membri ai celor două organisme.
Măsura împiedică persoanele vizate să primească vize pentru a călători în Statele Unite, se arată în comunicat.
‘Este în interesul securității noastre naționale să impunem măsuri și să tragem la răspundere OEP și AP pentru nerespectarea angajamentelor lor și subminarea perspectivelor de pace’, afirmă Departamentul de Stat, care acuză cele două organisme că ‘susțin acțiuni în cadrul organizațiilor internaționale care subminează și contrazic angajamentele anterioare’.
Autoritatea Palestiniană, al cărei președinte este Mahmoud Abbas, guvernează Cisiordania ocupată, în timp ce OEP, înființată în 1964, este mișcarea fondatoare care îi reprezintă pe palestinieni, notează Agerpres.
Anunțul sancțiunilor americane survine într-un moment în care numeroase state, inclusiv Franța, au promis să recunoască statul Palestina în marja Adunării Generale a ONU din septembrie, provocând furia Israelului și a Statelor Unite, care vorbesc despre o ‘recompensă’ acordată Hamas în Fâșia Gaza.

