Stare de alertă în Poiana Teiului, Neamț. Deșeuri și cadavre de animale s-au adunat pe lacul Bicaz. Pericol de infectare pentru locuitorii din zonă
Este stare de alertă în comuna Poiana Teiului, din judeţul Neamţ, din cauza deşeurilor care au împânzit Lacul Izvorul Muntelui. Pericolul cel mai mare vine de la cadavrele animalelor aduse de ape, care ar putea declanşa o epidemie dacă nu sunt îndepărtate cât mai curând. Ministerul Mediului a anunţat că va trimite oameni şi utilaje în zonă de urgenţă, însă localnicii reclamă lentoarea cu care autorităţile au intervenit până acum.
Decizia impunerii stării de alertă a fost luată de Comitetul pentru Situații de Urgență din comuna Poiana Teiului, iar documentul a primit deja avizul prefectului. Procedura permite autorităţilor alocarea în regim de urgenţă de fonduri, utilaje şi personal din toate instituţiile statului care au atribuţii în domeniu.
Adrian Bourceanu, prefectul judeţului Neamţ: Timp de 30 de zile, acest mecanism juridic va permite mobilizarea de forţe cu mai multă rapiditate. Asta înseamnă că Poiana Teiului va putea disloca anumite sume în regim de urgenţă şi vom avea o cooperare mai bună cu celelalte autorități implicate.
Localnicii sunt însă nemulţumiţi că lucrările de degajare nu au început încă și cer o reacţie mai fermă din partea autorităţilor.
Ministerul Mediului a anunţat că în zonă vor ajunge trei ambarcaţiuni de la Apele Române, împreună cu personalul necesar pentru curăţarea luciului de apă.
De asemenea, vor fi întărite cele două rampe de acces la apă, astfel încât să poată intra două excavatoare care să adune deşeurile.

