Spania nu va coopera cu armata americană în războiul din Iran
Ministrul spaniol de externe contrazice Casa Albă şi spune că Madridul rămâne ferm pe poziţie: Spania nu va coopera cu armata americană în războiul din Iran, aşa cum a anunţat purtătoarea de cuvânt a lui Donald Trump. Disputa a început după ce premierul Pedro Sanchez a anunţat că nu permite americanilor să folosească două baze militare. În replică, preşedintele american a ameninţat cu intreruperea legăturilor comerciale cu Spania.
Bazele militare Rota şi Moron, din sudul Spaniei, au ambele prezenţă americană. Ministrul spaniol de externe a explicat că există un acord bilateral în afara căruia nu pot fi folosite aceste baze. În plus, operaţiunile, dacă sunt autorizate trebuie să se desfăşoare în cadrul Cartei ONU. Ori premierul spaniol consideră operaţiunea Furia epică ilegală.
Totuşi, Casa albă, prin purtătoarea de cuvânt a anunţat toată presa că Spania, după ameninţările lui Donald Trump privind întreruperea relaţiilor comerciale, s-ar fi răzgândit.
Donald Trump doreşte acces la aceste baze NATO pentru că ele sunt un punct logistic esenţial între Statele Unite, Europa şi Orientul Mijlociu. După refuz, mai multe avioane americane au fost mutate la alte baze din Europa.

