Sorana Cîrstea a anunțat că va participa la Wimbledon. Ce spune despre retragere

4 June 2026, 15:19


După ce a ieșit în sferturi la Roland Garros, Sorana Cîrstea și-a anunțat deja prezența la Wimbledon. Jucătoarea română de tenis a lămurit aspecte cu privire la retragere.

Sorana își dorește ca jucătoarea care a eliminat-o, Mira Andreeva, să câștige grand șlemul parizian și a dezvăluit care este secretul formei bune prin care trece: “Nu s-a schimbat nimic, sunt la fel de disciplinată, de profesionistă, muncesc la fel de mult și poate acolo, în subconștient, un pic sunt mai relaxată.”

Despre Roland Garros, sportiva a declarat: “Un turneu în care am jucat foarte bine. În sferturi, din păcate, a fost o zi mai nefastă, iar Mira a jucat excelent.”

În ultimul an al carierei, Sorana Cîrstea joacă și cel mai bun tenis al ei, motiv pentru care mulți și-ar dori să continue. Iar Sorana spune că a lăsat o portiță deschisă: “În momentul de față, suntem abia în mai, vom vedea cum va decurge anul. În momentul de față, decizia este neschimbată și nu vreau să mă gândesc foarte mult asupra ei. Vreau să mă bucur de fiecare turneu, vreau să merg pas cu pas și vom vedea ce-mi va oferi acest an. […] O portiță am lăsat acolo. Este normal, mai ales în modul în care joc și la cum merg lucrurile, este cred eu logic să las o portiță.”

La 36 de ani, Sorana Cîrstea (locul 18 mondial, cel mai bun clasament al carierei), semifinalistă la recentul turneu W.TA 1000 de la Roma, a jucat al doilea său sfert de finală la Roland Garros, la 17 ani după primul.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite