Şocul hipotermic şi înecul, cauzele deceselor celor doi copii găsiţi fără suflare într-o baltă, în comuna Vinderei. Informații cu impact emoțional puternic!
Tragedie într-o comună din Vaslui şi multe semne de întrebare. Doi copii, o fată şi un băiat, de 8, respectiv 4 ani, au fost găsiţi fără suflare, aseară, într-o baltă de colectare a apei pluviale. Copiii erau dezbrăcaţi şi scufundaţi pe jumătate în apă. Din primele informaţii ar fi suferit un şoc hipotermic.
Medicii au stabilit, în urma efectuării necropsiei, cauzele deceselor în cazul celor doi copii de 4, respectiv 8 ani, găsiţi fără semne vitale într-o baltă din localitatea Docăneasa, comuna Vinderei.
“Se pare că, din rezultatul autopsiei celor doi copii decedaţi astă noapte, băieţelul în vârstă de 4 ani ar fi decedat în urma unui şoc hipotermic, iar fetiţa în vârstă de 8 ani s-a înecat”, a declarat, sâmbătă, prefectul judeţului Vaslui, Eduard Popica.
Doi copii în vârstă de 4 şi 8 ani au fost găsiţi, vineri seara, într-o baltă din satul Docăneasa, comuna Vinderei.
Potrivit autorităţilor, cei doi copii erau vecini şi, după ce s-ar fi jucat împreună, au dispărut de la ora 18:30, fiind găsiţi fără semne vitale de către localnici, după câteva ore de căutări.
O cameră de supraveghere montată în zonă i-a înregistrat, la 17.30, în timp ce mergeau pe stradă, cu o bicicletă. Sunt ultimele imagini cu ei în viață. Au ajuns apoi la groapa aflată la peste doi kilometri distanță, unde ar fi încercat să se scalde. Și-au dat jos hăinuțele, le-au lăsat pe mal, apoi au intrat în apă.
“Până la sosirea echipajelor medicale, cetăţenii prezenţi au început manevrele de resuscitare, continuate ulterior de echipajul Serviciului de Ambulanţă Judeţean şi apoi de echipajul SMURD. În ciuda eforturilor susţinute ale salvatorilor, medicul a fost nevoit să declare decesul ambilor minori”, au precizat reprezentanţii Inspectoratului pentru Situaţii Urgenţă Vaslui.
Poliţiştii au deschis un dosar penal pentru ucidere din culpă, iar Direcţia Generală de Asistenţă Socială şi Protecţia Copilului Vaslui a demarat verificări în acest caz.
Băiețelul provenea dintr-o familie cu 3 frați și era cel mai mic dintre ei. Iar fetița era în atenția asistenților sociali, după ce ea și cei șase frați au rămas doar în grija mamei, pentru că tatăl îi părăsise.
Vă reamintim, la numărul de urgență 119 se pot semnala cazurile de abuz, exploatare și orice formă de violență asupra copiilor, dar și neglijare.

