Social-democratul Bernardo Arevalo, învestit în funcţia de preşedinte al Guatemalei
Social-democratul Bernardo Arevalo, ales în luna august preşedinte al Guatemalei, a fost învestit duminică noaptea în funcţie, după luni de incertitudine şi tensiuni până în ultimul minut, notează AFP.
La ceremonie, desfăşurată cu o întârziere de nouă ore cauzată de dezbaterile lungi din parlament, au asistat lideri din America Latină, reprezentanţi ai Uniunii Europene şi ai SUA. Cu mâna stângă pe Constituţie şi braţul drept ridicat, Arevalo (65 de ani) a jurat să-şi servească ţara, în uralele asistenţei prezente la Teatrul Naţional.
Partidul Semilla, apropiat de fostul preşedinte Alejandro Giammattei, a fost suspendat temporar de către Parchet pentru presupuse fraude comise la crearea sa în 2017. Totuşi, 23 de membri ai acestui partid s-au înregistrat ca independenţi la alegeri.
”Ei încearcă să încalce democraţia cu fleacuri şi abuz de putere. Deputaţii au responsabilitatea de a respecta voinţa poporului exprimată la urne. Poporul guatemalez şi comunitatea internaţională ne urmăresc”, denunţase noul preşedinte pe platforma X.
În vecinătatea sediului parlamentului, sute de susţinători ai lui Bernardo Arevalo au forţat barierele pentru a se apropia de clădire, fără a intra în dispută cu forţele de ordine.
Un comunicat comun al delegaţiilor ţărilor prezente la ceremonie i-a cerut ”parlamentului să se conformeze mandatului său constituţional”.
”Poporul guatemalez şi-a exprimat voinţa democratică în timpul alegerilor corecte, libere şi transparente, aprobate de comunitatea internaţională prin misiunile de observare electorală. Această voinţă trebuie să fie respectată”, indică textul semnat de UE, Organizaţia Statelor Americane şi mai multe guverne latino-americane.
De la victoria sa surprinzătoare, fostul diplomat şi sociolog în vârstă de 65 de ani a trebuit să depăşească numeroase obstacole în ţara plasată pe poziţia 150 din 180 în clasamentul Transparency International privind combaterea corupţiei.
sursa Agerpres

