Slăbiciunile unui sistem | Recidivistul din Mureș, dispărut de nouă zile. Specialiștii reclamă că instanțele au fost prea îngăduitoare cu Emil Gânj
O justiție îngăduitoare a permis ca Emil Gânj, un individ condamnat pentru crimă, să recidiveze. În mai bine de 20 de ani a făcut numeroase fapte de violență și a fost permanent pe lista neagră a polițiștilor. Dar nu a fost găsit. Și acum, după crima din Mureș, este dispărut de 9 zile. Mulți specialiști reclamă că instanțele au fost prea îngăduitoare cu Gânj, iar acest caz arată slăbiciunile unui sistem care nu poate prinde și pedepsi.
Sute de polițiști răscolesc pădurile și localitățile din Mureș în căutarea bărbatului care este considerat cel mai periculos fugar al momentului. Este bănuit că și-a ucis fosta iubită apoi i-a dat foc. Emil Gânj este un recidivist deprins și cu unele dintre practicile de anchetă. Nu folosește telefon mobil, nu se deplasează cu mașina și nu intră în contact cu prieteni sau rude.
Cătălin Predoiu, ministru de Interne: Au fost scotocite aproximativ 50 de hectare de pădure, dar acolo vorbim de o suprafaţă mult mai mare. Apoi, este o persoană care este obişnuită să trăiască în condiţii vitrege, deci nu este dependentă atât de mult de ceea ce înseamnă aglomerări urbane sau centre de unde să-şi procure cele necesare vieţii
În ultimul an și jumătate suspectul a comsi fapte legate de violență domestică, răpire, iar pe 4 iunie 2025, Judecătoria Luduș l-a condamnat din nou la închisoare pentru că a încălcat ordinul de protecție. Șeful Poliției Române spune că, deși a fost căutat și înainte, nu a fost găsit pentru că nu ar fi existat suficienți polițiști.
Benone Matei, şeful Poliţiei Române: Efortul de căutare a fost permanent. Datorită unor factori ce țin de mediu nu au fost suficienți la momentul respectiv. La momentul de față avem maxim de resurse în zonă.
Sunt specialiști care evidențiază faptul că Emil Gânj, deși a făcut fapte foarte grave, a scapăt cu pedepse ușoare.
Dan Antonescu, expert criminolog: În cazul omorului calificat avem pedepse între 15 și 25 de ani sau pe viață, iar el a fost condamnat la 12 ani și a fost eliberat condiționat cu 5 ani înainte de termenul decis de instanță. De ce? Și mai ales ce a înțeles el din clemența judecătorilor? Nimic! A continuat să facă ceea ce făcuse și anterior. Legea prevede multe chestii descurajante pentru potențialii infractori numai că unii judecători consideră că cei care încalcă legea merită o a doua, o a treia, o a suta șansă.
De zile bune însă localnicii din multe sate și cumune mureșene, și nu numai, se tem că Emil Gânj ar putea ajunge în zona lor unde ar putea comite alte violențe. Așa este cazul sătenilor din bistrițeană Sărata.
Cătălin Predoiu a mai declarat la după capturare a fugarului se va face o analiză legată modul în care a fost gestionat acest caz: recidivitul a fost implicat în fapte foarte grave de violență mai bine de 20 de ani.

