Situațiile post-explozie, periculoase pentru vecinătăți. Mereuță, președintele Ligii Asociațiilor de Proprietari Habitat, la TVR Info: ”Repunerea gazului în funcțiune se face cu condiția montării detectorului de gaz”

18 October 2025, 10:09 (actualizat 18 October 2025, 22:20)

“E straniu că mai există la ora aceasta blocuri fără detectoare de gaz”, a subliniat Mihai Mereuță, președinte la Liga Asociațiilor de Proprietari Habitat, în cadrul unei intervenții telefonice la TVR Info. El a explicat că dispozitivele sunt obligatorii din 2008, iar în 2018 autoritățile au întărit obligativitatea.

Întrebat cine ar trebui să verifice dacă detectoarele de gaz există și sunt funcționale, Mihai Mereuță a precizat că vina o poartă și ANRE, pentru că a “schimbat soluția tehnică”.

“Au fost mulți care de abia puseseră un tip de detector și s-a trezit în situații stranii în care au luat amendă și firma și asociația, pentru că nu era soluția centralizată wireless de montat. Când se face verificarea la doi ani, e simplu pentru orice firmă – a intrat, a văzut că e în regulă conducta și surpriză, nu e detecor. Nu are voie să pună în funcțiune instalația fără să existe o discuție de montare acestor detectoare”, a precizat acest.

Mihai Mereuță a subliniat că repunerea gazului în funcțiune se face cu condiția montării detectorului de gaz. “Nu are legătură cu reparația cu punerea în stare de siguranță a instalației, dar este o obligație”.

Prima noapte după explozia din Rahova. Continuă evaluarea clădirilor afectate. Sute de persoane, consiliate psihologic

“Am trecut de prima noapte după explozie. Suntem în teren, alături de oameni. Echipele Primăriei Capitalei și DGASMB sunt în continuare în teren, oferind sprijin direct persoanelor afectate de explozia din Rahova. A fost o noapte dificilă, dar nimeni nu a fost lăsat singur”, a transmis, sâmbătă dimineață, pe rețelele de socializare, primarul interimar al Capitalei, Stelian Bujduveanu.

Autoritatea Națională de Reglementare în domeniul Energiei a anunțat că a dispus efectuarea unui control la Distrigaz Sud, după explozia dintr-un bloc din Rahova din Capitală. Vor să verifice mai ales cum au acţionat echipele de intervenţie. Se fac verificări şi la firmele care au făcut verificări în bloc de-a lungul timpului. Cu precizări a venit şi Distrigaz.

Primele probleme au început joi, în jurul orei 7.00, când un locatar a anunţat la Dispecerat că miroasea a gaze. Cei de la Distrigaz susţin că au deplasat o echipă la faţa locului, unde au cosntatat că pe scara blocului miroase foarte rău a gaze. În jurul orei 9.00, Distrigaz a oprit robinetul de branşament şi au aplicat un sigiliu.

Vineri dimineaţă, în jurul orei 8.44, cei de la Distrigaz susţin că au primit un nou apel telefonic în care li s-a comunicat că problema nu s-a rezolvat şi că în bloc miroase în continuare a gaze. Echipele de intervenţie au ajuns în timpul producerii exploziei.

În urma verificărilor la faţa locului, Distrigaz a constatat că sigiliul era rupt.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite

Cele mai citite pe aceeași temă