Situaţia din judeţ necesită declararea stării de urgenţă, susţine liderul PSD Alba

Ninsoare mare în județul Alba / Facebook, Prefectura Alba
Ninsoare mare în județul Alba / Facebook, Prefectura Alba
8 January 2026, 14:22

Liderul PSD Alba, Corneliu Mureşan, consideră că, în judeţ, afectat de ninsorile din ultima săptămână, este necesară declararea stării de urgenţă.

Mureşan i-a solicitat, joi, prefectului de Alba să ceară alocarea din rezervele de stat a cantităţii de carburant necesară pentru utilajele de deszăpezire şi generatoarele din teren.

“Am discutat cu mai mulţi primari din Alba care mi-au semnalat faptul că sunt la limită cu resursele de carburant necesare pentru deszăpezirea localităţilor sau pentru generatoarele din teren. Având în vedere că este început de an, primăriile au un buget redus şi nu pot achiziţiona cantităţi însemnate de carburant, astfel încât, în multe localităţi, administraţiile locale vor fi în curând în imposibilitatea de a interveni cu utilajele de deszăpezire pentru că nu vor mai avea carburant”, a scris Corneliu Mureşan pe pagina sa de Facebook.

El a adăugat că “situaţia din Alba necesită declararea stării de urgenţă”, recomandându-i prefectului să ceară ajutorul autorităţilor naţionale, prin Comitetul Naţional pentru Situaţii de Urgenţă, pentru a sprijini primăriile din comunităţile afectate de ninsorile puternice.

“Într-o astfel de situaţie deosebită, prefectul trebuie să solicite alocarea din rezervele Administraţiei Naţionale a Rezervelor de Stat şi Probleme Speciale a cantităţii de carburant necesare pentru a păstra drumurile deschise sau pentru funcţionarea generatoarelor proprii ale instituţiilor publice din zonele nealimentate cu energie electrică şi a generatoarele mobilizate în teren. (…) În paralel, am discutat cu conducerea Administraţiei Naţionale a Rezervelor de Stat şi Probleme Speciale şi există toată deschiderea pentru oferirea de sprijin comunităţilor din Alba, parcurgând paşii legali”, a conchis Mureşan.

Alba a fost cel mai afectat judeţ, începând din noaptea de vineri spre sâmbătă, din punct de vedere al numărului de abonaţi nealimentaţi cu energie electrică în urma defecţiunilor provocate de ninsorile abundente. Iniţial, numărul acestora a depăşit 43.000. În cursul serii de miercuri, mai erau 221 de abonaţi fără energie electrică. Însă, în urma noilor ninsorilor, numărul utilizatorilor nealimentaţi era joi, în jurul prânzului, de 1.486 din şase UAT-uri.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite