Siria: Sute de morţi, în cele mai grave violenţe de la înlăturarea regimului Assad
Forţele de securitate siriene s-au confruntat vineri pentru a doua zi consecutiv cu o insurgenţă emergentă din partea luptătorilor alawiţi, comunitatea religioasă din care face parte fostul preşedinte Bashar al-Assad, fiind raportaţi sute de morţi în cea mai mare provocare la adresa autorităţii guvernului condus de islamişti, relatează CNN.
Sunt cele mai grave tulburări de când guvernul sirian de tranziţie a preluat puterea, la sfârşitul anului trecut. Sute de persoane au fost ucise sau rănite în confruntările dintre forţele de securitate şi susţinătorii fostului preşedinte Bashar al Assad, potrivit unui grup de monitorizare a drepturilor omului.
Confruntările au izbucnit joi în regiunile Latakia şi Tartous de pe coasta mediteraneană, zone în care sprijinul alawiţilor sirieni pentru Assad a fost puternic şi care au înregistrat episoade de violenţă sectară în ultimele trei luni. Autorităţile siriene au declarat că violenţele au început când grupuri loiale lui Assad au lansat joi un atac mortal şi bine planificat asupra forţelor lor.
Mai mult de 225 de persoane au fost ucise începând de joi în confruntări, a declarat vineri Observatorul Sirian pentru Drepturile Omului, o organizaţie cu sediul la Londra şi cu surse în Siria.
Cel puţin 100 de „agenţi de securitate” ai guvernului sirian sunt incluşi în bilanţul morţilor, a declarat grupul independent de monitorizare a drepturilor omului, în timp ce 125 de civili au fost ucişi atunci când forţele comune ale ministerelor siriene ale apărării şi internelor „au lansat o operaţiune de securitate la scară largă în zeci de sate din zona rurală din Latakia, Tartous şi Hama”.
Familia Assad, membră a sectei minoritare alawite (din ramura şiită a islamului), a condus Siria timp de peste o jumătate de secol, până când Assad a fost înlăturat de la putere la sfârşitul anului trecut de militanţi islamişti sunniţi care au încercat să remodeleze ordinea politică şi sectară a ţării.
Alawiţii sirieni – aproximativ 10% din populaţie – au jucat un rol important în regimul Assad şi, deşi mulţi alawiţi şi-au predat armele începând din decembrie, mulţi alţii nu au făcut-o.
Cel mai recent val de violenţe evidenţiază provocările cu care se confruntă noul regim sirian în încercarea de a linişti grupurile private de drepturi, în special cele care rămân puternic înarmate.
Preşedintele de tranziţie al Siriei, Ahmad al-Sharaa, a promis vineri, într-un discurs televizat, că îi va urmări pe cei responsabili pentru uciderea a zeci de membri ai personalului de securitate sirian. De asemenea, acesta a îndemnat forţele de securitate să „se asigure că nu au loc reacţii excesive sau nejustificate”, în urma rapoartelor privind numeroase victime civile în timpul confruntărilor.
Ministerul de Interne sirian a declarat vineri că se află „în pragul unei faze critice, care necesită conştientizare şi disciplină”.
Agenţia oficială de ştiri siriană SANA a relatat, citând un oficial din cadreul Ministerului de Interne, că după ce mai mulţi poliţişti şi membri ai personalului de securitate au fost ucişi, „mulţimi mari, neorganizate, s-au îndreptat spre coastă”.
Anas Khattab, şeful serviciilor de informaţii siriene, a declarat că „foşti lideri militari şi de securitate afiliaţi regimului defunct s-au aflat în spatele planificării şi executării acestor crime”. El a declarat că „operaţiunea perfidă” a provocat moartea a „zeci dintre cei mai buni oameni din armată, securitate şi poliţie”. Oficialul a acuzat că persoane din afara Siriei sunt implicate în complot, fără a preciza la cine se referă.

