Singura femeie chirurg cardiolovascular din Zimbabwe – medicină, misoginism și discriminare
Când Dr. Kudzai Kanyepi s-a calificat ca prima femeie chirurg cardiovascular din Zimbabwe, acum patru ani, a fost plină de mândrie și speranţe după ce a reușit într-un domeniu dominat mult timp de bărbați. Era doar a 12-a femeie din Africa care se calificase în acest domeniu – alte patru i s-au alăturat de atunci.
Chiar și acum, cu 100 de operații la activ, realitatea muncii într-un domeniu în care se confruntă zilnic cu misoginismul și discriminarea nu a afectat dragostea lui Kanyepi pentru sala de operație.
În Africa de Sud, unde s-a format ca chirurg cardiovascular, era printre alte femei medici, dar când s-a întors acasă în Zimbabwe, s-a alăturat unui grup restrâns de doar patru chirurgi cardiovasculari, toaţi bărbați.
Once the surgery is complete the heart is restarted.
— Kudzai Kanyepi (@MsKKanyepi) November 12, 2024
I’m always in awe of this and God! pic.twitter.com/WKFKvd4CVw
„Am fost tratată inițial cu scepticism”, spune ea. „Misoginia nu a fost întotdeauna directă, dar oamenii aveau îndoieli. Totul a fost despre a dovedi din nou.”
Kanyepi a crescut în capitala Zimbabwe, Harare, și spune că a avut noroc că mama ei a putut să o trimită la unele dintre cele mai bune școli din oraș. Dar a fost o întâmplare care a determinat-o să se orienteze spre medicină.
La Universitatea Națională de Știință și Tehnologie din Bulawayo, s-a înscris pentru a studia inginerie electronică. Dar la acel curs nu mai erau locuri, iar universitatea a putut să o primească doar la cursuri de medicină. Interesul ei s-a aprins și, în scurt timp, Kanyepi s-a transferat la Universitatea din Zimbabwe pentru a studia disciplina despre care mama ei crezuse întotdeauna în secret că îi este destinată: medicina.
În 2017, s-a mutat în Africa de Sud pentru a se forma ca chirurg cardiovascular la spitalul central Inkosi Albert Luthuli din Durban. „Îmi amintesc ziua în care am intrat în spital. Atunci mi s-a schimbat viața”, spune ea.
Africa are o istorie de pionierat în chirurgia cardiovasculară. În Cape Town, Christiaan Barnard a efectuat primul transplant de inimă de la om la om, în 1967. Însă, în ciuda faptului că bolile cardiovasculare sunt principala cauză de deces la nivel global, responsabile pentru 19,8 milioane de decese în 2022 – dintre care 80% au loc în țări cu venituri mici și medii, inclusiv în Africa – chirurgia cardiotoracică are costuri ridicate și este indisponibilă în multe țări, iar la nivel continental există o lipsă de chirurgi și medici calificați.
Dr. Rajhmun Madansein, șeful secției de chirurgie cardiotoracică de la Inkosi, care a instruit-o pe Kanyepi, a instruit-o și pe Lindiwe Sidali, prima femeie africană chirurg cardiotoracic din Africa de Sud. Sidali, care s-a calificat în 2018, a devenit o inspirație și un mentor pentru Kanyepi.
Kanyepi tocmai devenise mamă când și-a început pregătirea chirurgicală, ajungând la Durban în nouă luni de sarcină. „A fost dificil să echilibrez pregătirea și maternitatea”, spune ea. „Dar am avut un sprijin familial extrem de puternic – mama. Acest lucru mi-a permis să continui să fac o operație pe cord.”
„A trebuit să muncesc la fel de mult ca bărbații când eram la pregătire. Când m-am întors, a trebuit să muncesc dublu față de colegii mei bărbați pentru a demonstra că știu ce fac.” Chiar și așa, ea adaugă: „În cabinetele private, există oameni care pur și simplu nu-mi trimit [pacienți] pentru că sunt femeie. Și nu cred că nivelul pregătirii pe care am primit-o este același. Există această concepție greșită că femeilor le este mai ușor.”
Kanyepi spune că acesta este dezavantajul faptului că este o pionieră în domeniul ei în Zimbabwe. „Când oamenii vorbesc despre prima femeie, cred că totul este glamour, glorie și entuziasm. Dar există întotdeauna cealaltă parte. Trebuie să te descurci fiind singura”, spune ea.

