Sindicatele strâng semnături pentru un proiect care să înlăture măsurile privind profesorii din pachetul fiscal
Federaţiile sindicale din învăţământ strâng semnături pentru susţinerea unui proiect de lege care să înlăture măsurile din Legea 141/2025 ce “aruncă sistemul educaţional în criză”.
Potrivit unui comunicat al Federaţiei Sindicatelor Libere din Învăţământ transmis vineri, Federaţia Sindicatelor din Educaţie “Spiru Haret” şi Federaţia Naţională Sindicală “Alma Mater” au hotărât constituirea, din reprezentanţi ai acestor entităţi, a unui comitet de iniţiativă legislativă pentru a declanşa procedura de strângere a 100.000 de semnături de la cetăţeni cu drept de vot din cel puţin un sfert din judeţele ţării, pentru susţinerea unui proiect de lege privind unele măsuri în domeniul învăţământului, prin care să se înlăture măsurile “dispuse arbitrar, fără un studiu de impact”, prin Legea nr. 141/2025 şi care “aruncă sistemul educaţional în criză”.
“Având în vedere subfinanţarea cronică a învăţământului şi gravele probleme pe care Legea nr. 141/2025 le-a generat sistemului şi salariaţilor săi, recurgem la acest demers de strângere de semnături pentru promovarea de către cetăţenii cu drept de vot a unui proiect de lege”, se arată în comunicatul, citat de Agerpres.
Prin acest proiect de lege cele trei federaţii sindicale propun abrogarea prevederilor privind majorarea efectivelor de elevi, preşcolari şi/sau antepreşcolari, a celor privitoare la mărirea normei didactice de predare, a celor care reglementează un tarif la plata cu ora la un nivel mult inferior celui care s-a aplicat 28 de ani (de la data intrării în vigoare a Legii nr. 128/1997 privind Statutul personalului didactic şi până în prezent) şi a celor referitoare la modificarea degrevărilor personalului didactic de conducere, de îndrumare şi control.
De asemenea, propun creşterea la trei salarii de bază ale persoanei a cuantumului primei de instalare neimpozabilă ce se acordă, începând cu anul şcolar 2026-2027, personalului didactic repartizat cu statut de cadru didactic titular în unităţi de învăţământ aflate în zone din mediul rural, defavorizate sau izolate.
După ce proiectul de lege va obţine avizul Consiliului Legislativ şi va fi publicat în Monitorul Oficial va exista o perioadă de maximum şase luni în care sindicatele trebuie să strângă cele peste 100.0000 de semnături şi să îl înregistreze la Camera Deputaţilor – prima cameră competentă.
Prin promovarea acestui proiect de iniţiativă legislativă, cele trei federaţii sindicale lansează “o provocare” întregii clase politice din România care, în mod demagogic, declară că învăţământul românesc este o “prioritate naţională”, dar, în realitate, an de an, şcoala românească şi salariaţii săi au fost trataţi ca “cenuşăreasa” sistemului bugetar şi “primii sacrificaţi” ori de câte ori s-au dispus măsuri de reducere a deficitului bugetar.
“Ne exprimăm speranţa că, pe parcursul dezbaterilor parlamentare, politicienii vor da dovadă de voinţa politică necesară pentru adoptarea acestui proiect de lege în forma propusă de federaţiile noastre. Este momentul ca întreaga clasă politică să înţeleagă că nu se mai poate face învăţământ european cu costuri dâmboviţene şi că ieşirea României din criză nu se poate realiza prin sacrificarea personalului din învăţământ şi bulversarea întregului sistem educaţional”, se arată în comunicat.
Cele trei federaţii sindicale fac apel la întreaga societate civilă, la părinţi şi elevii majori, la studenţi să le sprijine în strângerea a minimum 100.000 de semnături necesare pentru promovarea în Parlament a iniţiativei lor legislative.

