Siegfried Mureșan: Prefer un prim-ministru care reduce deficitul, nu unul care ne îndatorează

Siegfried Mureșan / Arhivă
22 January 2026, 11:59 (actualizat 22 January 2026, 12:01)

Eurodeputatul Siegfried Mureșan (PPE/PNL) a transmis un mesaj privind importanța reducerii deficitului bugetar, în contextul tensiunilor din Coaliție și al discuțiilor despre bugetul pe 2026.

Un prim-ministru care reduce deficitul protejează banii publici, banii tuturor cetățenilor.
Un prim-ministru care crește deficitul ne îndatorează pe toți pentru mulți ani de-acum încolo.
Prefer un prim-ministru care ne protejează banii, nu unul care ne îndatorează.
”, a scris eurodeputatul.

Declarația vine după ce președintele PSD, Sorin Grindeanu, a declarat la un post de televiziune că social-democrații ar putea ieși de la guvernare dacă celelalte partide din Coaliție resping planul de relansare economică propus de PSD. Grindeanu acuză o ”scamatorie” în privința deficitului.

Grindeanu acuză o ”scamatorie” în privința deficitului și pune condiții pentru a rămâne la guvernare

Social democrații vor ieşi de la guvernare, dacă celelalte partide din Coaliţie vor respinge planul lor de relansare economică, a declarat preşedintele partidului la un post de televiziune. Sorin Grindeanu a precizat că nu crede în “greaua moştenire” invocată de premierul Ilie Bolojan pentru a creşte taxele şi impozitele.

Premierul Ilie Bolojan s-a întâlnit miercuri, 21 ianuarie 2026, cu guvernatorul BNR, Mugur Isărescu, pentru discuții despre bugetul României pentru anul 2026. Una dintre temele principale a fost deficitul bugetar, care ar urma să fie menținut la 6,5%.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite