Siegfried Mureșan: Prefer un prim-ministru care reduce deficitul, nu unul care ne îndatorează
Eurodeputatul Siegfried Mureșan (PPE/PNL) a transmis un mesaj privind importanța reducerii deficitului bugetar, în contextul tensiunilor din Coaliție și al discuțiilor despre bugetul pe 2026.
„Un prim-ministru care reduce deficitul protejează banii publici, banii tuturor cetățenilor.
Un prim-ministru care crește deficitul ne îndatorează pe toți pentru mulți ani de-acum încolo.
Prefer un prim-ministru care ne protejează banii, nu unul care ne îndatorează.”, a scris eurodeputatul.
Declarația vine după ce președintele PSD, Sorin Grindeanu, a declarat la un post de televiziune că social-democrații ar putea ieși de la guvernare dacă celelalte partide din Coaliție resping planul de relansare economică propus de PSD. Grindeanu acuză o ”scamatorie” în privința deficitului.
Premierul Ilie Bolojan s-a întâlnit miercuri, 21 ianuarie 2026, cu guvernatorul BNR, Mugur Isărescu, pentru discuții despre bugetul României pentru anul 2026. Una dintre temele principale a fost deficitul bugetar, care ar urma să fie menținut la 6,5%.
I. Bolojan: Economiile din a doua jumătate a anului trecut ne-au permis să reducem deficitul bugetar cu peste 1% din PIB

