Sfârşit de săptămână cu vreme urâtă în aproape toată ţara. Vom avea parte de ploi, frig și primii fulgi de zăpadă
Sfârşit de săptămână cu vreme urâtă în aproape toată ţara. Vom avea parte de ploi, vânt și frig, au anunţat meteorologii, care au şi emis un cod portocaliu de precipitaţii. Un avertisment lansează şi medicii, care atrag atenţia că schimbările bruşte de temperatură ne afectează puternic organismul și imunitatea.
Primele zile de toamna au adus vreme schimbătoare. Au fost și căldură că de mijloc de vara, dar și scăderi bruște de temperatura.
Când sunt variații mari de temperatura, cei mai afectați sunt copiii, vârstnicii, dar și pacienții cu afecțiuni pulmonare și probleme respiratorii.
Mihai Grecu, şef UPU-SMURD Timiş: Shimbarile bruște de temperatură destabilizează, așa cum, la inceputul verii, organismul este supus unui efort de adaptare de pentru temp de 35 40 de grade, la fel se întâmplă și acum și asta poate să umple paharul pentru pacienți care sunt la limita stabilității.
Adra Trușculescu – pneumolog, Spitalul “Victor Babeș” Timișoara: O variație de temperatură de 4 grade celsius în temperatură este recuperată de organism în aproape două săptămâni, undeva la 10-12 zile. Apar tot felul de probleme, lipsă de aer, încep să tușească, apăsare pe torace. Frigul declanșează spasm la nivelul căilor respiratorii sau afectează imunitatea, favorizând virozele.
Temperaturile scad accentuat în acest sfârșit de săptămână. Și vin ploi abundente. Meteorologii au emis avertizări cod galben și portocaliu pentru majoritatea zonelor țării.
Diana Giurgiu, meteorolog ANM: Vom avea averse torențiale, 30-40 litri pe metru pătrat, până chiar la 60. O răcire a vremii se va resimți începând cu ziua de mâine, când mai ales în vest ne vom situa sub ceea ce ar trebui la această perioadă.
Pe fondul acestei răciri, nu este exclus ca la munte să cadă și primii fulgi de zăpadă, anunță meteorologii.

