Serviciul Copernicus: 2024, primul an în care încălzirea globală a depăşit 1,5 grade Celsius. ”Nu este definitiv. Avem puterea de a schimba traiectoria de acum înainte”

Omenirea tocmai a încheiat primul an în care temperaturile globale au depăşit pragul de 1,5 grade Celsius în comparaţie cu epoca preindustrială, au declarat vineri oamenii de ştiinţă.