Serbia: Nouă luni de la tragedia din Novi Sad. Străzile Capitalei au fost pline de demonstranți
Serbia marchează nouă luni de la tragedia din gara de la Novi Sad – în care 16 oameni au murit după prăbușirea unui acoperiș.
Străzile Capitalei au fost din nou pline de demonstranți – pentru că accidentul de anul trecut a provocat o uriașă mișcare antiguvernamentală și anticorupție în Serbia, soldată cu proteste săptămânale împotriva președintelui Alexandr Vucici.
Regimul acestuia a fost puternic afectat de ancheta tragediei de la Novi Sad, iar ieri un fost ministru și încă zece inculpați au fost arestați – persoane care au avut diferite responsabilități în reabilitarea gării prăbușite.

