Moţiunea simplă împotriva ministrului Mediului, respinsă. Buzoianu: Este un text care înlocuiește faptele cu insulta
Moțiunea simplă împotriva ministrului Mediului a fost respinsă în plenul Senatului cu o diferență de numai patru voturi: 41 pentru și 45 împotrivă. Opoziția a acuzat-o pe ministra Mediului că blochează proiecte energetice strategice, nu protejează populația și politizează instituțiile de mediu sub masca reformei. Diana Buzoianu s-a apărat, susținând că inițiatorii demersului vor doar să facă foarte mult zgomot. PSD nu a participat la vot, dar liderul senatorilor social-democrați a criticat-o pe ministra.
ACTUALIZARE Moţiunea simplă împotriva ministrului Mediului, Diana Buzoianu, a fost respinsă, luni, de plenul Senatului. S-au înregistrat 41 de voturi pentru, 45 contra şi o abţinere.
ACTUALIZARE Plenul Senatului a început, luni, dezbaterea moţiunii simple formulate de senatorii Opoziţiei împotriva ministrului Mediului, Diana Buzoianu.
Moţiunea a fost citită de senatorul PACE – Întâi România Clement Sava: ”Bilanțul mandatului Dianei Buzoianu la Ministerul Mediului este unul al ruinei. Hidrocentrale blocate, români condamnați la sete, profesioniști epurați și proprietatea privată călcată în picioare de un fanatism ideologic străin de interesele acestui popor.”
Diana Buzoianu a declarat în plenul Senatului că moțiunea are un singur merit, și anume că nu mai încearcă să ascundă extremismul.
“Moţiunea de faţă are un singur merit, şi anume că nu mai încearcă să ascundă extremismul. Nu mai mimează argumentul, nu mai mimează bunul simţ, nu mai mimează decenţa. Este un text care înlocuieşte faptele cu insulta, logica cu eticheta şi controlul parlamentar cu circul politic. Exact asta este această moţiune simplă… Nu un instrument de control democratic, ci o criză de nervi peste care s-a pus antetul Senatului. Iniţiatorii vor să sperie, vor să bruieze, vor să facă foarte mult zgomot ca să se ascundă un singur adevăr. Şi adevărul acesta este simplu: în ultimii ani de zile în România, de fiecare dată când a apărut cineva care a deranjat reţele, privilegii, inerţii, abia atunci a apărut corul oamenilor care s-au îmbuibat de toate beneficiile, ilegale, imorale şi care vor să păstreze sistemul exact aşa cum este astăzi. Oameni care se unesc să se lupte pentru luxul câştigat de altfel pe sărăcia românilor. Când nu le mai merge cu datul cu telefoanele, numesc asta teroarea administrativă. Când nu le mai merge cu “Lasă că rezolvăm noi”, li se pare că statul a devenit brusc duşmanul lor. Moţiunea vorbeşte despre blocaj. Da, e adevărat. Am blocat corupţia, am blocat telefoanele, am blocat construcţiile ilegale”, a spus Buzoianu, în plenul Senatului, la dezbaterile legate de moţiunea depusă împotriva sa.
Buzoianu a spus, în acelaşi timp, că aproximativ 84% reprezintă, în acest an, toate investiţiile şi proiectele asimilate investiţiilor, alocate din bugetul Ministerul Mediului.
Totodată, pe segmentul apelor, Administraţia Fondului pentru Mediu (AFM) a preluat, suplimentar, pentru 2026, proiecte în valoare de 2,3 miliarde de lei, a subliniat ea.
Buzoianu a adăugat că, în circa opt luni de mandat, a semnat deja două acorduri de mediu pentru două hidrocentrale care au fost blocate în ultimii zeci de ani.
În opinia acesteia, “crizele nu se rezolvă cu urlete şi administraţia nu se face cu adjective”.
“În România, în momentul în care cineva vine şi cere performanţă, vine şi cere transparenţă, curăţenie în administraţie, atunci sar imediat apărătorii vechiului sistem să spună “Săriţi, au, ne sunt atacaţi profesioniştii!”. Să fim serioşi. Acest blocaj al reformelor nu arată, de fapt, competenţă. Arată, în realitate, un reflex de conservare a privilegiului. La Romsilva, de exemplu, nu eu am inventat tăierile ilegale din ultimii 35 de ani care au distrus pădurile din România. Noi le-am văzut, le-am pus în sfârşit public, am scos gunoiul de sub preş şi am reuşit să aducem şi nişte soluţii. Noul inspector şef de la Garda Forestieră a reuşit, în prima lună de mandat, să descopere prejudicii de două milioane de lei şi lemn tăiat ilegal în cantitate de 3.500 de metri cubi. Cert este că este 30% din tot prejudiciul şi din tot lemnul tăiat ilegal descoperit în tot anul de către Garda Forestieră. Şi dacă ne uităm şi pe următoarele luni – ianuarie şi februarie, puteţi să vedeţi în mod cert că din nou au crescut şi prejudiciile identificate şi lemnul tăiat ilegal care a fost descoperit”, a afirmat demnitarul.
Ministra de resort a subliniat că “instituţiile nu sunt atacate când le cer integritate”, ci “sunt atacate când sunt transformate în feude, când sunt transformate în anexe de partid”.
Moțiunea, intitulată ‘Diana Buzoianu, comisarul roșu-verde al setei și întunericului. Cum a instaurat bolșevica de la Mediu dictatura trotinetelor peste barajele și pădurile României’, este semnată de 44 de senatori PACE – Întâi România, AUR și neafiliați.
‘Există în istoria noastră momente când ideologia orbește logica elementară. Astăzi, sub bagheta Dianei Buzoianu, trăim o formă nouă de colectivizare: ni se colectivizează dreptul la apă, la energie și la proprietate, totul sub faldurile unui steag verde care ascunde de fapt un roșu aprins de dictatură administrativă bolșevică’, a afirmat senatorul PACE – Întâi România Ninel Peia.
Senatul a mai dezbătut în luna decembrie a anului trecut o moțiune simplă împotriva ministrului Diana Buzoianu inițiată de AUR. Intitulată ‘Prahova sub asediu. Peste 100.000 de români condamnați la sete și boală sub privirea complice a ministrei Mediului, Diana Buzoianu’, moțiunea a fost adoptată atunci cu 74 voturi ‘pentru’, 43 ‘împotrivă’ și o abținere.
În documentul ce va fi dezbătut și votat luni, inițiatorii susțin că, ‘în plină criză energetică mondială, când fiecare megawatt produs pe teritoriul național înseamnă independență și facturi mai mici pentru români, Ministerul Mediului a devenit o fortăreață a blocajului’.
‘Proiecte strategice precum cele de pe Valea Jiului (Bumbești-Livezeni) sau barajul de la Răstolița, realizate în proporție de peste 90%, sunt astăzi monumente ale neputinței impuse. Sub semnătura actualei ministre, aceste investiții de sute de milioane de euro sunt blocate de studii de impact care par scrise nu pentru protejarea naturii, ci pentru protejarea importurilor de energie scumpă’, susțin semnatarii moțiunii.
Ei critică criza apei potabile din județele Prahova și Dâmbovița, ‘politizarea instituțiilor de mediu (…) sub masca unei așa-zise reforme’ și ‘blocarea exploatării raționale a resurselor’.
‘Ministerul Mediului a fost transformat dintr-un for tehnic într-un laborator de experimente politice, unde loialitatea față de partid valorează mai mult decât deceniile de experiență în teren. Nu putem ignora strigătul de disperare al celor care au grijă de pădurile României. (…) Centralizarea forțată a direcțiilor regionale și desființarea posturilor de execuție din județe precum Hunedoara sau Maramureș nu reprezintă o eficientizare, ci o pedeapsă aplicată profesioniștilor care au îndrăznit să conteste viziunea ministerială. Deciziile luate din birourile de sticlă din București, fără nicio legătură cu realitatea din munte sau din deltă, arată un dispreț total față de structurile tehnice ale statului român’, transmit parlamentarii semnatari ai moțiunii.
În opinia acestora, ‘este inacceptabil ca un ministru care a pierdut deja un vot de încredere în Senat să continue să se comporte ca un dictator administrativ, ignorând moțiunile și interpelările aleșilor poporului’.
‘Bilanțul mandatului Dianei Buzoianu la Ministerul Mediului este unul al ruinei. Hidrocentrale blocate, români condamnați la sete, profesioniști epurați și proprietatea privată călcată în picioare de un fanatism ideologic străin de interesele acestui popor. (…) Această moțiune simplă nu este doar un act administrativ, este un act de igienă politică. Este momentul să punem capăt dictaturii incompetenței și a aroganței progresiste’, afirmă semnatarii moțiunii.

