Semimaraton pe străzile Capitalei: cursă pentru sănătate și pentru a susține o cauză nobilă
Cursă pentru sănătate, dar și pentru o cauză nobilă, azi în București. Sute de sportivi au participat la Semimaratonul Internațional București, câștigat de un alergător din Kenya și de o sportivă din Uganda. Pentru organizarea competiției, polițiștii au impus restricții de trafic în Capitală.
Startul semimaratonului s-a dat dimineața la 8:45 din Piața Charles de Gaulle, iar concurenții, adulți, copii și persoane cu dizabilități locomotorii, au avut de ales între mai multe trasee de 21, 10 și 3,5 km.
La competiție au participat sportivi amatori, dar și de performanță, cu un dublu scop: să aibă un stil de viață sănătos, dar și să susțină Fundația Habitat for Humanity, care construiește locuințe pentru familiile vulnerabile.
Evenimentul sportiv a adus restricții temporare de circulație pe traseul de deplasare, în special în nordul și centrul Capitalei.

