Selecţionerul Ucrainei a dedicat calificarea la EURO 2024 celor care luptă pentru libertate

Ucraina s-a calificat la al patrulea său turneu final european
27 martie 2024, 15:28 (actualizat 27 martie 2024, 15:30)

Serghei Rebrov, selecţionerul echipei de fotbal a Ucrainei, a dedicat calificarea la EURO 2024 celor care luptă pe front pentru libertatea ţării, scrie L’Equipe.

Calificarea Ucrainei la turneul final din Germania, după o victorie împotriva Islandei în finala play-off-ului (2-1) este considerată de Rebrov ”foarte importantă” pentru cetăţenii ei, ”pentru această ţară, pentru jucători”.

”Aceste două meciuri (din play-off) au fost foarte stresante şi greu de abordat. Fie că a fost înainte de meci sau după, am spus mereu că această calificare va fi pentru ţara noastră, pentru poporul nostru şi pentru soldaţii noştri care luptă pentru libertatea noastră. În acest context, cred că toată lumea înţelege importanţa unei astfel de victorii”, a subliniat fostul atacant al lui Dinamo Kiev.

Marţi, la Wroclaw (Polonia), în finala play-off-ului B, Ucraina a învins Islanda cu scorul de 2-1 şi a obţinut biletul la EURO 2024. Islandezii au deschis scorul prin Albert Gudmundsson (30), dar Ucraina a reuşit să întoarcă scorul în repriza secundă, prin golurile înscrise de Viktor Ţîgankov (54) şi Mihailo Mudrik (84).

Ucraina va juca în grupa României la EURO 2024, duelul celor două naţionale fiind prevăzut pe 17 iunie la Munchen. România va mai juca apoi cu Belgia, pe 22 iunie la Koln, şi cu Slovacia, pe 26 iunie la Frankfurt.

Ucraina s-a calificat la al patrulea său turneu final european, cea mai bună performanţă fiind atingerea sferturilor de finală la ediţia din 2020, care s-a jucat un an mai târziu în 11 oraşe din 11 naţiuni europene, printre care şi Bucureşti.