Şeful Statului Major al armatei israeliene şi-a asumat responsabilitatea pentru moartea celor trei ostatici din Gaza

Armata israeliană
Armata israeliană / Arhivă
17 December 2023, 07:33 (actualizat 17 December 2023, 07:45)

Şeful Statului Major al armatei israeliene, Herzi Halevi, şi-a asumat sâmbătă responsabilitatea pentru uciderea accidentală a trei ostatici israelieni în Fâşia Gaza de către soldaţi israelieni, informează dpa. Prim-ministrul israelian, Benjamin Netanyahu, a declarat sâmbătă că “are inima frântă” la vestea morţii celor trei ostatici, dar că este necesar să se menţină “presiunea militară”, transmite AFP. preluată de Agerpres.

“Armata şi cu mine, în calitate de comandant, suntem responsabili pentru cele întâmplate şi vom face tot ce ne stă în putinţă pentru a împiedica ca astfel de cazuri să se întâmple din nou în viitoarele lupte”, a spus șeful Statului Major al armatei israeliene într-un clip video publicat pe Platforma X sâmbătă seara.

Totodată, el a precizat că oamenii cu steaguri albe care doresc să se predea nu trebuie împuşcaţi. Halevi a subliniat că regulile luptei au fost încălcate atunci când ostaticii au fost ucişi.

“Cei trei ostatici au făcut totul pentru a ne face să îi recunoaştem ca atare, îşi scoseseră cămăşile ca să vedem că nu purtau centuri explozive şi ţineau în mână un steag alb”, a recunoscut Helevi.

De asemenea, el a subliniat că militarii se aflau într-o zonă de luptă activă, că luptătorii Hamas activează acolo în civil, iar fiecare decizie poate face diferenţa între viaţă şi moarte într-o
fracţiune de secundă.

“Mi-a frânt inima. A zdrobit inimile întregii naţiuni”, a spus premierul israelian la o conferinţă de presă.

“În pofida întregii dureri profunde, vreau să clarific un lucru: presiunea militară este necesară atât pentru întoarcerea ostaticilor, cât şi pentru a asigura victoria asupra inamicilor noştri”.”Numai continuarea presiunii militare va permite eliberarea tuturor ostaticilor noştri”, a adăugat el.”Directivele pe care le dau echipei de negocieri se bazează pe această presiune şi fără ea nu avem nimic”.

În timpul unui armistiţiu de o săptămână care s-a încheiat pe 1 decembrie, 105 ostatici au fost eliberaţi, dintre care 80 în schimbul palestinienilor deţinuţi în închisorile israeliene.

Până în prezent, 129 de ostatici sunt încă deţinuţi în Gaza, iar 11 cadavre au fost repatriate.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite