Şeful Gardienilor Revoluţiei din Iran: Vom îngropa Israelul în Gaza

Hossein Salami / Profimedia
Hossein Salami / Profimedia
5 April 2024, 14:09 (actualizat 5 April 2024, 14:10)

Comandantul şef al Corpului Gardienilor Revoluţiei din Iran, generalul Hossein Salami, a declarat vineri că Israelul va fi îngropat în Gaza, pe fondul tensiunilor legate de moartea a şapte membri ai acestui organism militar de elită la Damasc într-un atac atribuit statului israelian, informează EFE.

“Mesajul Rezistenţei este că vom îngropa regimul sionist (Israel) în Gaza”, a declarat militarul iranian în timpul unui discurs cu ocazia “Zilei Al Quds” (Ierusalim) în favoarea eliberării Palestinei.

Iranul s-ar pregăti să atace Israelul. Informația ar fi furnizată de CIA

Alertă în Israel, după informaţiile CIA că un atac al Iranului asupra statului evreu ar fi iminent. Regimul de la Teheran ameninţă ca israelienii vor plăti scump, după ce au bombardat consulatul iranian din capitala Siriei, ucigând mai mulţi ofiţeri de rang înalt.

Aşa-numita Axă a Rezistenţei este o alianţă informală condusă de Teheran, profund antiisraeliană şi formată din organizaţii militante precum Hezbollah, rebelii houthi şi mişcarea islamistă Hamas, printre alte grupuri.

“Avertizăm că nicio acţiune a vreunui inamic împotriva sistemului sacru al Republicii Islamice nu va rămâne fără răspuns”, a asigurat Salami, într-o aparentă referire la moartea gardienilor revoluţionari în atacul împotriva consulatului din Damasc, atribuit de Teheran Israelului.

“Arta naţiunii iraniene este de a distruge puterea imperiilor şi de a demonstra adevărul credinţei împotriva lipsei de validitate a necredinţei şi politeismului”, a adăugat el.

Militarul iranian a mai dat asigurări că “nicio putere hegemonică nu poate lovi Iranul”, într-o aparentă aluzie la Statele Unite.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite