Secretarul general al ONU a făcut apel la toate ţările “să îşi intensifice eforturile imediat” pentru a lupta împotriva pandemiei de coronavirus

Antonio Guterres
Antonio Guterres
12 March 2020, 08:59

“Fac apel la fiecare guvern (…) să îşi intensifice eforturile – imediat”, a precizat el într-un comunicat. “Pentru că această criză afectează pe toată lumea, avem cu toţii un rol de jucat”, a adăugat el.

Pentru prima dată, Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS) a calificat miercuri epidemia de COVID-19, care a contaminat peste 125.000 de persoane în lume de la sfârşitul lunii decembrie, drept ‘pandemie’.

Antonio Guterres consideră declaraţia OMS ca fiind “un apel la a acţiona, pentru toată lumea, peste tot”.

“Este de asemenea un apel la responsabilitate şi la solidaritate”, a adăugat şeful ONU în comunicat.

“În timp ce combatem virusul, nu putem lăsa ca teama să se răspândească”, a mai spus el.

“Împreună putem încă schimba cursul acestei pandemii”, a insistat şeful ONU.

 

sursa

agerpres.ro

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite