Secretarul american de stat dă vina pe Franța și Germania că bagă bani în plasa de siguranță socială, în loc să finanțeze apărarea. Răspunsul Parisului

Marco Rubio / Profimedia Images
1 februarie 2025, 12:51

Franța a respins criticile noului secretar de stat al SUA, Marco Rubio, potrivit cărora Parisul a rămas în urmă în domeniul apărării. Autoritățile franceze au replicat argumentând că îndeplinesc obiectivul NATO de a cheltui 2% din PIB pentru armată și că sunt pe cale să dubleze cheltuielile până în 2030. În plus, dispun de forțe capabile de misiuni majore în străinătate.

Președintele SUA, Donald Trump, a făcut presiuni asupra aliaților din NATO pentru a crește cheltuielile pentru apărare la 5% din produsul intern brut, un obiectiv pe care niciunul dintre cele 32 de state membre NATO, nici SUA, nu îl îndeplinește în prezent.

Într-un interviu acordat joi, Rubio a inclus Franța printre țările europene mari, despre care a spus că cheltuiesc prea puțin.

Este interesant – și, ca să fim corecți, Polonia, Lituania și Estonia, cu cât sunt mai aproape de Rusia, cu atât cheltuiesc mai mult ca procent din PIB pentru apărarea națională. Dar apoi avem țări precum Franța și Germania, economii mari și puternice, care nu cheltuiesc atât de mult pentru securitatea națională”, a declarat Rubio, la podcastul Megyn Kelly Show.

Potrivit secretarului american de stat, țări precum Franța și Germania presupun că Statele Unite le vor proteja în cazul în care sunt atacate, astfel încât „pot, în schimb, să cheltuiască acești bani pe această enormă plasă de siguranță socială”.

În replică, Ministerul francez de Externe a indicat că Franța se numără printre cele 23 de țări membre ale NATO care cheltuiesc deja cel puțin 2% din PIB pentru apărare. În plus, Franța urmează să își dubleze cheltuielile de apărare până în 2030.

În cele din urmă, forțele armate franceze se remarcă prin caracterul lor operațional și prin capacitatea lor de a concepe și de a desfășura operațiuni la scară largă în străinătate”, a transmis Ministerul de Externe de la Paris.

Franța, singurul membru al UE dotat cu armament nuclear, a pledat pentru ca Europa să își asume un rol mai important în apărarea continentului, în special după invazia Rusiei în Ucraina în 2022, notează agenția Reuters.

Conform datelor Băncii Mondiale, cheltuielile de apărare ale Franței au crescut la 2,1% din PIB în 2023, după ce s-au situat sub 2% în majoritatea celor 20 de ani anteriori.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite