Se lansează campania “Calificăm România” în programul Visa Waiver

Programul Visa Waiver/Foto: Profimedia Images
18 July 2024, 14:39 (actualizat 18 July 2024, 14:41)

Visul românilor de a călători fără vize în SUA ar putea deveni realitate în scurt timp. Guvernul lansează astăzi campania “Calificăm România”. În același timp, face un apel către toţi românii să-şi reînnoiască vizele pentru a creşte şansele de intrare liberă în America, prin programul Visa Waiver. Reînnoirea vizelor se poate face până pe 30 septembrie.

Mihai Constantin, purtător de cuvânt al Guvernului: Apelul este: Aplicați pentru reînnoirea vizei dumneavoastră de tip B1 sau B2! Va fi eliberată fără a mai trece prin procedura consulară de interviu. Reînnoirea acestor vize va reduce pragul de refuz al eliberării de vize sub pragul de 3%, care este ultimul criteriu tehnic înainte ca țara noastră să fie inclusă în programul Viza Waiver, prin votul congresului de la Washington.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite