Scandal sexual într-o comună din Bistriţa-Năsăud, după apariția unor imagini cu primarul în ipostaze intime
Scandal într-o comună din Bistrița-Năsăud, după ce în mediul online au apărut imagini cu primarul în ipostaze intime, alături de o angajată a instituției. Fotografiile par a fi extrase dintr-o înregistrare video și au fost postate pe o rețea de socializare. Polițiștii din Bistrița fac cercetări pentru agresiune sexuală, ultraj contra bunelor moravuri și violarea vieții private. Atenție, urmează imagini și informații care vă pot afecta emoțional!
În imaginile postate și pe internet se vede cum primarul comunei Livezile o sărută pe angajată chiar la el în birou și pare că vrea să o dezbrace, iar femeia opune rezistență. Primarul susține însă că totul este un fals realizat cu ajutorul Inteligenței Artificiale.
Traian Simionca, primarul comunei Livezile: Nu e real nimic din tot ce s-a întâmplat acolo. Cineva probabil, eu cum las biroul deschis, să fi făcut un filmuleț în care au plasat poze, cu intelegența asta artificială se poate orice. Dar nu vă pot spune multe, pentru că am vorbit cu un avocat și o să căutăm pentru a descoperi ce s-a întâmplat.
Nu a fost depusă nicio plângere, dar polițiștii s-au sesizat din oficiu.
Crina Sîrb, purtător de cuvânt, IPJ Bistriţa-Năsăud: Polițiștii serviciului de investigații criminale efectuează cercetări sub aspectul comiterii infracțiunilor de agresiune sexuală, ultraj contra bunelor moravuri și violarea vieții private. Orice victimă are timp trei luni să depună plângere.
Primarul și viceprimarul din Livezile și-au luat astăzi concediu, iar femeia, care lucrează în compartimentul de asistență socială, este în concediu medical.
La șefia instituției a rămas secretarul general al primăriei, care este și șefa directă a femeii din imagini.
Corina Mihalachi, secretar general al primăriei Livezile: Sunt îngrijorată pentru starea ei psihică, pentru că nu era OK și nu știu nici acum cum este. Dacă pe noi ne afectează în asemnea hal, deja priviri suspicioase ale cetățenilor.
Scandalul declanșat la primărie a șocat comunitatea locală. Primarul este la al 4-lea mandat și a câștigat alegerile cu aproape 90% din voturi.
Imaginile au ajuns și la Prefectura județului Bistrița-Năsăud.
Teofil Cioarbă, prefect, Bistriţa-Năsăud: După ce vor stabili polițiștii în realitate ce s-a întâmplat, vom vedea ce decizii trebuie să luăm.
Biroul de presă al PSD Bistrița-Năsăud, organizație din care face parte primarul din Livezile a transmis într-un comunicat că așteaptă concluziile autorităților și susține o anchetă corectă, transparență și obiectivă.

