Sat din regiunea ucraineană Sumî, capturat de ruși. Copii și bătrâni sunt evacuați din localitățile de pe linia frontului
Pentru prima oară în cei trei ani de război, rușii atacă pe direcția Dnipro dinspre regiunea Donețk. Dar mai întâi au făcut prăpăd în Harkov. Poliția ucraineană are misiuni speciale în localitățile de pe linia frontului unde au rămas în urmă copii și bătrâni bolnavi. Ei sunt luați unul cate unul din zona de pericol și duși la loc sigur. Vă avertizăm, sunt Imagini și detalii cu puternic impact emoţional.
Rusia a capturat satul Loknia din regiunea Sumî, a anunțat un grup de monitorizare, o localitate situată lângă granița cu Rusia, într-o zonă strategică. Atacurile rușilor continuă pe mai multe direcții, cea mai afectată regiune în ultimele ore fiind Harkov.
Volodimir Zelenski: Indiferent de ce se spune, aceste atacuri ale ruşilor nu sunt represalii, singura lor intenţie este să distrugă. Să nimicească viaţa, acesta e scopul lor. Şi fiecare oraş şi sat din teritoriile ocupate ştie ce înseamnă venirea ruşilor.
Autoritățile ucrainene au dat publicității imagini din regiunea rusă Kursk, unde dronele țintesc obiectivele militare. Au fost vizate și ținte din apropierea Moscovei, două aeroporturi fiind închise temporar.
În paralel cu operațiunile militare, poliția ucraineană evacuează populația civilă de pe linia frontului. O fetiță de numai 4 ani este una dintre misiunile echipei. Chiar dacă vehiculul care îi scoate din infern este blindat, totuși copilul este protejat cu o vestă antiglonț și o cască, tot drumul.
Mama fetiței, Olesia Tsvietkova: Îmi fac griji pentru copilul meu. Are nevoie să crească, să meargă la grădiniţă, să înveţe şi să se joace cu alţi copii. Trebuie să începem o viaţă nouă.
Potrivit Forțelor Aeriene ale Ucrainei, forțele ruse au lansat peste noapte 49 de drone și forțează și regiunea Dnipro. În ultimele 24 de ore, în atacurile rușilor au murit 12 ucraineni și 65 au fost răniți.

