Şase vârstnici au fost evacuaţi dintr-un azil din comuna Dobroieşti. Unitatea deschisă în urmă cu două luni nu avea toate avizele de funcţionare
Evacuaţi în prag de An Nou. Şase vârstnici au fost scoşi, aseară, dintr-un azil din comuna ilfoveană Dobroieşti, după ce la cămin s-a făcut un control. Autorităţile au descoperit că unitatea deschisă în urmă cu două luni nu avea toate avizele necesare pentru a funcţiona.
Serviciului de Investigare a Criminalității Economice s-au sesizat din oficiu şi a deschis un dosar de urmărire penală sub aspectul săvârșirii infracțiunii de exercitarea fără drept a unei profesii sau activități.
În plus, operatorul economic a fost amendat şi cu 20 de mii de lei şi s-a dispus suspendarea activităţii.
Patru dintre cei evacuaţi din azil au fost duşi la un alt centru, iar ceilalţi doi au fost preluaţi de rude.
Conducerea centrului se apără şi spune că verificările făcute vin în urma unei sesizări din răzbunare din partea altui reprezentant al unui cămin de persoane vârstnice.

