Sărbători de iarnă cu vreme de primăvară: pe pășuni au înflorit brândușele, iar unii arbori au înmugurit. Ce spun specialiștii
Vreme neobișnuit de caldă în pragul sărbătorilor de iarnă, în majoritatea regiunilor țării. În zonele montane din Bistrița-Năsăud nu e nici urmă de zăpadă. Ba chiar au apărut brândușele. Iar în sudul țării, unii arbori au înmugurit. Specialiștii spun că temperaturile ridicate din această perioadă bulversează ritmul biologic al plantelor.
La peste o mie de metri altitudine, în Pasul Tihuța, nu e nici urmă de zăpadă, deși în alți ani, în decembrie, ningea abundent. Pe pășuni au înflorit brândușele, spre surprinderea localnicilor.
Liana Țărau, biolog: Temperaturile ridicate și alți factori de mediu influențează metabolismul celular, iar întreaga lor viață este modificată. Celulele încearcă să se adapteze mediului ca să își păstreze constantele, și se dă peste cap ceasul biologic. Planta își accelerează ritmul de diviziune, respirația celulară și ajunge să înflorească.
Deși vremea este anormal de caldă, drumarii au făcut pregătirile de iarnă.
De Crăciun sunt puține șanse să vedem zăpadă, cu excepția zonelor montane înalte.
Mihai Huștiu, meteorolog ANM: Într-adevăr, avem parte de temperaturi ridicate pentru decembrie. Pentru ziua de joi se așteaptă 15 grade la deal, dar nu aceeași situație în Câmpia de Vest, unde în condiții de inversiune termică temperaturile rămân coborâte, 3–4 grade. Precipitațiile rămân slabe, pe nord, centru, est; pe creste, precipitații slabe mixte. Săptămâna viitoare temperaturile cresc ușor, valori ridicate, 6–15 grade. În ultima decadă ar fi o scădere, dar asta nu înseamnă că vom avea lapoviță și ninsoare.
Noaptea, temperaturile vor scădea sub zero în multe regiuni – o problemă pentru horticultori, în condițiile în care unii pomi înmuguresc din cauza căldurii de peste zi.

