Șantierul de la planșeul Unirii a fost închis. Primarul Capitalei: Voi emite, ca şi până acum, doar autorizaţii de construire cu toate avizele ataşate
S-a așternut pacea în parcul Unirii din Capitala după o zi de scandal cu buldozere, polițiști locali, polițiști naționali, jandarmi și doi răniți. Primarul sectorului 4, Daniel Băluţă, a făcut un pas în spate și a închis şantierul.
Însă, lupta se mută în planul instituţiilor Statului, primarul general este hotărât să rezolve de urgenţă problema proprietarului terenului şi mai ales să găsească explicaţii de ce Poliţia Naţională şi cea locală nu au pus în aplicare dispoziţia emisă de el pentru demolarea gardurilor montate de edilul Sectorului 4.
Primarul general al Capitalei, Nicuşor Dan, a anunţat luni seara că vor fi continuate toate demersurile pentru ca documentele care atestă dreptul de proprietate al PMB în zona Pieţei Unirii să fie fără echivoc.
“Daniel Băluţă retrage acum oamenii din amplasamentul ilegal al şantierului de la Parcul Unirii. Pentru revenirea la starea de legalitate, gardurile trebuie ridicate din teren, care este proprietatea Municipiului Bucureşti. Vom continua toate demersurile pentru ca documentele care atestă dreptul de proprietate al PMB să fie fără echivoc. Totodată, reafirm că voi emite, ca şi până acum, doar autorizaţii de construire în baza legii, cu toate avizele ataşate”, a precizat edilul general, într-o postare pe pagina sa de Facebook.
Nicolae Ciucă: PSD trebuie să îl respecte pe primarul general. Mă opun gardurilor puse cu forța
Anterior, primarul Sectorului 4, Daniel Băluţă, a anunţat că, pentru a pune în siguranţă integritatea şi viaţa angajaţilor Primăriei Sector 4, dar şi a echipelor care lucrează la consolidarea planşeului peste râul Dâmboviţa de la Piaţa Unirii, a decis retragerea de îndată a tuturor.

