Șantierul Damen Shipyards Mangalia intră în procedură de faliment, a anunțat ministrul Economiei, Irineu Darău
Șantierul Damen Shipyards Mangalia intră în faliment. Decizia vine după Adunarea Creditorilor, în care creditorul majoritar şi-a exprimat votul asupra planului de reorganizare a companiei.
Ministrul Economiei, Irineu Darău, dă asigurări că angajaţii sunt protejați – din Fondul de Garantare – prin plata salariilor în următoarele luni.
Este în curs și plata salariilor restante, mai spune Irineu Darău, care subliniază că şantierul nu va fi abandonat.
Se vor face eforturi pentru crearea condițiilor care sa ducă la viitoare investiții şi astfel să fie valorificate activele și capitalul uman, cu perspective pe termen lung, mai spune oficialul.

