Salvamont România: 52 de persoane salvate de pe munte, în ultimele 24 de ore
Un număr de 52 de persoane au fost salvate de pe munte, în ultimele 24 de ore, prin intervenţia de urgenţă a salvamontiştilor.
Dintre acestea, 14 au fost transportate cu ambulanţele SAJ, SMURD sau Salvamont la spital, a informat sâmbătă Salvamont România, într-o postare pe pagina de Facebook.
În ultimele 24 de ore, la Dispeceratul Naţional Salvamont s-au primit 53 de apeluri prin care se solicita intervenţia de urgenţă a salvamontiştilor, astfel:
- 19 apeluri pentru Salvamont Municipiul Braşov
- câte 4 apeluri pentru Salvamont Maramureş şi Salvamont Gorj
- câte 3 apeluri pentru Salvamont Judeţul Braşov şi Salvamont Voineasa
- câte 2 apeluri pentru Salvamont Alba, Salvamont Bihor, Salvamont Cluj, Salvamont Lupeni, Salvamont Prahova, Salvamont Harghita, Salvamont Vatra Dornei şi Salvamont Mureş
- câte un apel pentru Salvamont Caraş Severin – Muntele Mic, Salvamont Neamţ, Salvamont Petroşani şi pentru Judeţul Alba.
În cazul acestor intervenţii au fost salvate 52 de persoane.
sursa Agerpres

