Salvamont, în alertă. Peste 50 de turişti, salvaţi de pe munte în ultimele 24 de ore
Peste 50 de turişti au fost salvaţi de pe munte doar în ultimele 24 de ore. Oamenii ignoră recomandările şi se aventurează în zonele cele mai periculoase fără echipament de protecţie. Unii fac drifturi cu ATV-urile în zăpada îngheţată sau ajung cu săniile si schiurile acolo unde accesul este interzis.
Mai mulți turiști s-au rătăcit pe munte zilele trecute în masivul Parâng. Se aventuraseră într-o zonă în care le-a fost recomandat să nu avanseze. Au intervenit salvamontiștii ca să-i aducă în siguranță la cabane. Vremea frumoasă i-a făcut pe mulți să uite de riscuri atunci când au urcat pe munte.
Telefonul salvamontiștilor a sunat fară oprire în aceste zile.
Sabin Cornoiu, președinte al Salvamont România: Doar în ultimele 24 de ore au fost 53 de de apeluri de urgenta și au fost salvate 57 de persoane. De la începutul sărbătorilor de final de an cu siguranță am trecut de 250 de intervenții. Foarte multe pentru aceasta perioadă, îngrijorător de multe pentru noi. Merg cu ATV-urile pe drumuri publice sau chiar pe locuri special amenajate, dar stratul de zăpadă care există sau pământul înghețat face ca aceste ATV-uri care sunt pe roți, nu pe șenile, să alunece foarte mult, să derapeze, oamenii își închipuie că fac drifturi.
Mai mult de jumătate din intervențiile salvamontiștilor au fost pentru a ajuta persanele care au suferit accidente pe pârtie. Zăpada înghețată, completată cu cea artificială, le-a creat probleme chiar și celor mai experimentați.
Sabin Cornoiu, președinte al Salvamont România: Lumea trebuie să înțeleagă că daca văd undeva o pată de zăpadă asta nu înseamnă că acolo pot să alunece.
Jandarmii trag și ei un semnal de alarmă pentru că vacanta de Anul Nou să nu se transforme într-o tragedie.
Locotenent colonel Andrei Dumitrache, din cadrul Jandarmeriei Prahova: Traseele de abrupt sunt închise din cauza stratului de zăpadă care este depus. Să aibă mașinile echipate corespunzător pentru zona montană, încă sunt multe zone acoperite de gheață!
Deși avem un sfârșit de an fară zăpadă, cei mai mulți turiști au preferat să-și petreacă vacanța în stațiunile de pe Valea Prahovei.

